لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

سپیده رشنو: بدون «حجاب» به دادگاه می‌روم؛ قوه قضائيه: دادگاه بدون حضور او برگزار شد


سپیده رشنو، دانشجو و شهروند معترض به حجاب اجباری
سپیده رشنو، دانشجو و شهروند معترض به حجاب اجباری

جلسه دادگاه سپیده رشنو، دانشجو و شهروند معترض به حجاب اجباری، صبح روز دوشنبه دهم مهرماه در مجتمع قضایی ارشاد تهران برگزار شد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، مدعی شده که «با توجه به عدم حضور رشنو در دادگاه، وکیل وی لایحه دفاعی خود را به شعبه رسیدگی کننده پرونده ارائه کرد.»

این خبرگزاری حکومتی افزوده که «براساس اعلام قاضی، رای پرونده هفته آینده صادر خواهد شد.»

این در حالی است که سپیده رشنو پیش از برگزاری جلسه دادگاه با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از قصد خود برای حضور در دادگاه با حجاب اختیاری خبر داده بود.

او نوشته بود: «امروز؛ دهم مهر ماه ۱۴۰۲، با همین پوشش، همراه با وکیلم آقای پناهی‌پور در دادگاه حاضر خواهم‌ شد برای دفاع از دو اتهام «تشویق به فساد و فحشا و تبلیغ علیه نظام» که مصداق آن‌ها تنها پست اول صفحه اینستاگرام‌ من است.»

رشنو با تاکید بر اینکه برای دفاع از اتهاماتی که مرتکب نشده در دادگاه حاضر می‌شود، افزوده بود: «برای دفاع از حقِ انتخاب پوشش و حقِ نوشتن دربارهٔ آن‌چه بر من گذشته. برای دفاع از «زن» بودن؛ قسمتی از بدن به نام «مو» که همه-مرد و زن- به طور طبیعی آن را داریم.»

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، این فعال مخالف حجاب اجباری به «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و تشویق مردم به فساد و فحشا» متهم شده است.

سپیده رشنو اردیبهشت ماه سال جاری نیز بدون حجاب اجباری به کمیته انضباطی دانشگاه رفته بود.

رشنو که به «ممنوعیت از تحصیل» به مدت دو ترم محکوم شده بود در آن زمان نیز نوشته بود: «به آنها گفته‌ام بعد از دو ترم تعلیق برمی‌گردم ولی با همین پوشش و آنها نیز اخطار ممنوع الورودی را به من داده‌اند.»

سپیده رشنو متولد ۱۳۷۳، نویسنده و ویراستاری است که در تیر ماه ۱۴۰۱، در پی اعتراض به «حجاب اجباری» و مقاومت در برابر دخالت‌های یک زن «آمر به معروف» به نام «رایحه ربیعی» به نوع پوشش‌اش، دستگیر و وادار به «اعتراف اجباری» در مقابل دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی شد.

سپیده رشنو دانشجوی دانشگاه الزهرا است که یکی از دانشگاه‌های تک‌جنسیتی - دخترانه - در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

او پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

XS
SM
MD
LG