لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

دیدگاه| بهانه مضحک ایران پس از سقوط موشک بالیستیک در داخل کشور


تصاویر حمله موشکی این هفته سپاه به سوریه
تصاویر حمله موشکی این هفته سپاه به سوریه

مقاله ای از الکس لاکی در نشریه بیزنس اینسایدر

کردهای غرب ایران می گویند یکی از موشک های بالیستیک شلیک شده به سوی پایگاه داعش در ابوکمال در سوریه در غرب ایران فرود آمده است.

«حزب دموکرات کردستان ایران» در توئیتی اعلام کرد موشک در اصابت به زمین، مزرعه ای را در اطراف کرمانشاه تخریب کرده است. هیچ کس در جریان این سقوط آسیبی ندیده ولی این امر نشانگر عدم اعتماد به نیروی موشکی ایران است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیوز سپس ویدئویی را به اشتراک گذاشت که نشان بدهد آن چه در اطراف کرمانشاه سقوط کرده مخزن سوخت موشک بوده است. این خبرگزاری نزدیک به سپاه در یک انیمیشن، شبیه سازی مسیر پرواز موشک و جدایش موشک از سر جنگی آن و فرود آمدن آرام بدنه در مزرعه را نشان داد.

بابک تقوایی، کارشناس امور نظامی، در توییتی نوشت: «سپاه میلیاردها دلار از بودجه نیروی هوایی ارتش را دزدیده تا موشک های نقطه زن قیام-۱ را تولید و خریداری کند. اما آن موشک ها قابل اعتماد نیست و مرتب سقوط می کند.»

در واقعیت، موشک های بالیستیک کوتاه برد ایران باید بدنه را تقریبا تا اواخر مسیر پرواز با خود همراه داشته باشد.

موشک های بالیستیک موتوری را با خود همراه دارند که سوخت را می سوزاند و هنگام جدا شدن کلاهک از آسمان به سوی زمین فرود می آید. برای حفظ امنیت به این بدنه ها که ممکن است حاوی سوخت موشک باشد چتر نجات بسته می شود تا هنگام برخورد با زمین به کسی آسیب نرسد. از این منظر، خیلی عجیب است که یک موتور در حال سوخت با شدت به مزرعه ای نامعلوم در کرمانشاه برخورد کند.

از این رو، بهانه ایران هیچ معنی نمی دهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG