لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

برنامه صفحه آخر ۱۳ مرداد؛ قاتل واقعی ندا آقاسلطان چه کسی بود


تصویری از مزار ندا آقاسلطان
تصویری از مزار ندا آقاسلطان

بررسی قتل ندا آقاسلطان و قاتل واقعی او بخشی از برنامه صفحه آخر جمعه ۱۳ مرداد بود که در گفت و گو با نماینده پیشین حفاظت اطلاعات سپاه در واحدهای بسیج صورت گرفت.

او به برنامه صفحه آخر توضیح داد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در سال ۸۸ گزارش مفصلی از عملکرد تمام دستگاهها در جریان سرکوب اعتراضات مردمی تهیه کرد و به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت ارائه داد.

به گفته نماینده پیشین حفاظت اطلاعات سپاه در واحدهای بسیج، در این گزارش توضیح داده شده بود که کدام واحدها از چه ارگان‌های نظامی و اطلاعاتی در چه مناطقی از تهران مستقر شده بودند و چه عملکردی داشتند. همچنین توضیح داده شده بود که مثلا شخصی با اسم و مشخصات در چه خیابانی و توسط چه اسلحه ای هدف گلوله قرار گرفته و اسلحه مربوط به کدام سازمان بوده است.

به گفته این مقام پیشین حفاظت اطلاعات سپاه، در این گزارش آمده که قاتل ندا آقاسلطان فردی است به نام «علی صالحی» که معاون اطلاعات ۱۰۳ حوزه جماران بوده است.

گزارش شرح داده بود که اقدامات ارگانهای مخلتف نظامی امنیتی در مناطق مختلف در سال ۸۸ چه بود و در مورد کشته‌ها هم توضیح داده بود. در این توضیح آمده بود که فردی که ندا آقاسلطان را با تیر زده هدف گیری نکرده بود.

نماینده پیشین حفاظت اطلاعات سپاه در واحدهای بسیج در توضیج جزئیات حادثه به برنامه صفحه آخر گفت: «در کوچه‌ای که ندا آقاسلطان کشته شد، مقدار زیادی کلاه خود، باتوم، سپر و تجهزیاتی نظیر اینها در خانه یکی از بسیجیان قرار گرفته بود تا در صورت لزوم به نیروهای بسیج و سپاه تحویل داده شود. در روز حادثه، لازم بود ماموران تجهیزات را بدون جلب توجه جمعیت از آن خانه خارج کنند که به این منظور علی صالحی تصمیم به شلیک بدون هدف گیری میگیرد تا به این ترتیب جمعیت را ترسانده و متفرق کند که یکی از گلوله ها به ندا آقا سلطان برخورد می‌کند.

این عضو پیشین حفاظت اطلاعات سپاه درباره گزارش‌های پیشین که گفته شده بود یک بسیجی به نام عباس کارگر جم قاتل نداآقاسلطان است و خانواده ندا هم به دنبال دادگاهی کردن او بوده است، گفت که طرح موضوع قاتل بودن عباس کارگر جم به منظور منحرف کردن اطرافیان ندا آقاسلطان از اصل موضوع بوده است.

این عضو پیشین سپاه به برنامه «صفحه آخر» گفت که علی صالحی قاتل واقعی ندا آقاسلطان است و در حال حاضر هم به فعالیت‌های خود در بسیج و سپاه ادامه می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG