لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

ایران ممکن است از میزان سلطه سپاه پاسداران بر اقتصاد کشور بکاهد


سپاه پاسداران Sepah Jafari
سپاه پاسداران Sepah Jafari

وزیر دفاع ایران می گوید رهبر جمهوری اسلامی دستور داده است از سیطره سپاه پاسداران بر اقتصاد کشور کاسته شود. با سخنان روز شنبه ۳۰ دی سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع دولت روحانی این احتمال به وجود آمده است که سپاه پاسداران بخشی از دارائی های خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

درباره سخنان سرتیپ حاتمی اظهار نظرهای گوناگونی شده است.گفته می شود این سخنان وزیر دفاع بیشتر یک آزمایش است تا واکنش سپاه به سیاست اعلام شده حسن روحانی معلوم شود. ماه پیش واکنش به وضعیت بد اقتصادی ایران و عملکرد ضعیف اقتصاد کشور شهرهای ایران صحنه اعتراضهای گسترده ای بود که آشکارا و به طور مستقیم، رژیم را نشانه گرفت.

می ماند اینکه آیا سپاه با چنان واگذاری موافق است یانه.چون بنا به براآوردها سپاه سومین قدرت اقتصادی در کل ایران است. حاتمی که در ۲۵ سال گذشته نخستین وزیر دفاع از غیر سپاه است در گفتگوی روز شنبه با روزنامه دولتی «ایران» اعلام کرد آیت اله خامنه‌ای دستور داده است ارتش و سپاه پاسداران از هرگونه فعالیت اقتصادی غیرمرتبط با وظایف شان خودداری کنند. «ایران» به نقل از سرتیپ حاتمی می نویسد «موفقیت ما به وضعیت بازار بستگی دارد.»

وزیردفاع نامی از شرکت‌هایی که باید خصوصی شوند نبرده است. دفتر آیت اله خامنه ای در این باره چیزی منتشر نکرده و نشریه‌های سپاه هم در این باره سکوت کرده اند.

وظیفه سپاه پاسداران که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایجاد شد حفظ حکومت دینی به رهبری روحانیت شیعه است. سپاه که به موازات ارتش فعالیت‍‌های نظامی دارد در طی جنگ ۸ ساله ایران-عراق به قدرت بیش از حدی دست یافت. برنامه موشک بالیستیک در اختیار سپاه است و این سازمان یک دستگاه اطلاعات موازی با وزارت اطلاعات دولت را نیز اداره می‌کند. قرارگاه خاتم الانبیا متعلق به سپاه با ۱۳۵ هزار کارگر و کارمند بزرگ ترین شرکت ساختمان سازی در ایران است و در صنایع نفت، شبکه مخابرات و ارتباطات، توسعه شهری و مسائل دفاعی فعالیت دارد. سازمانهای اقتصادی سپاه به جاده سازی، احداث و توسعه بنادر، و حتا جراحی چشم با اشعه لیزری فعالند.

دامنه فعالیت های اقتصادی سپاه چندان روشن نیست، هرچند به گفته تحلیلگران این دامنه بسیار گسترده است. «بنیاد دفاع از دموکراسی» مستقر در شهر واشنگتن می گوید سپاه، از طریق ۲۲۹ شرکت، «۲۰ تا ۴۰ درصد اقتصاد ایران» را در اختیار دارد.

سرتیپ حاتمی در گفتگو با ایران به طور مشخص از قرار گاه خاتم الانبیا نام برده اما روشن نکرده است که این قرارگاه نیز طبق دستور آیت اله خامنه ای خصوصی خواهد شد یانه. سپاه و حامیانش در پی امضای برجام از هر نوع معامله و قرارداد دولتی که بخواهد بخشی از اقتصاد را در اختیار بگیرد انتقاد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG