لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

بعد از فیلم های اخیر، یک مقام بسیج هم تقابل مردم با سپاه و بسیج را ضمنی تایید کرد


نیروهای امنیتی و سپاه مستقر شده در مناطق سیل‌زده پلدختر
نیروهای امنیتی و سپاه مستقر شده در مناطق سیل‌زده پلدختر

در حالی که فیلم های منتشر شده در استان‌های سیل‌زده ، حاکی از اعتراض مردم به امدادرسانان از جمله نیروهای نظامی حاضر در این مناطق است، این‌بار یک مقام بسیج ضمنی تقابل مردم با سپاه و بسیج را تایید کرد.

غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، روز دوشنبه ۱۹ فروردین گفت در جریان سیل اخیر رسانه‌های ضد انقلاب با تبلیغات ناجوانمردانه می‌خواهند مردم را مقابل سپاه و بسیج قرار دهند.

وی در حالی رسانه ها را متهم به ایجاد تقابل مردم و بسیج کرد که تصاویر منتشر شده از مناطق سیل‌زده نشان از اعتراض مردم به نیروهای امدادی به خصوص بسیج و سپاه دارد. از جمله این اعتراضات می توان به تقابل کشاورزان روستاهای مسیر الله اکبر دشت آزادگان در خوزستان با سپاه اشاره کرد که بنابر گزارش‌ها تیراندازی نیروهای سپاه به کشاورزان در روز ۱۴ فروردین باعث کشته شدن «عبود جليزى» کشاورز سیل‌زده اهل خوزستان بعد از جراحات در بیمارستان شد.

حضور محسن رضایی فرمانده وقت سپاه در جنگ نیز با اعتراض سیل‌زدگان در لرستان روبرو شد.

در روزهای اخیر نبود مدیریت و روند نامناسب امدادرسانی اعتراضات مردم سیل‌زده را در شهرهای مختلف به همراه داشته است. بسیاری از حادثه دیدگان می گویند که هیچ امدادرسانی به آن ها نشده یا نحوه کمک رسانی به شکلی است که این کمک ها به دست آن‌ها نمی رسد.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG