لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

معاون حقوقی سپاه: ساخت‌و‌ساز در عشرت آباد با «هماهنگی» صورت گرفته است


 ساخت و ساز سپاه در محدوده عمارت تاریخی کلاه فرنگی عشرت آباد
ساخت و ساز سپاه در محدوده عمارت تاریخی کلاه فرنگی عشرت آباد

معاون حقوقی سپاه پاسداران با اعلام اینکه سپاه تشریفات اخذ مجوز برای ساخت و ساز در محدوده عمارت تاریخی عشرت‌آباد را رعایت کرده است، این ساخت و ساز را با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح دانست.

محمد رضا یزدی، معاون حقوقی سپاه پاسداران دوشنبه ۱۵ تیر در گفت و گو با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی،«خانه ملت»، گفت که مسئولان قضایی حکم توقف ساخت و ساز در این محدوده را تنها می‌توانند به ستاد کل نیروهای مسلح ارائه کنند.

ساخت و ساز سپاه پاسداران در محدوده عمارت تاریخی کلاه فرنگی در عشرت آباد با وجود مخالفت اعضای شورای شهر، مسئولان میراث فرهنگی و دیوان عدالت اداری، همچنان ادامه دارد. خبری هم از صدور حکم توسط دادسرای نظامی مبنی بر توقف ساخت و ساز در روز یکشنبه ۱۴ تیر ماه منتشر شد اما معاون حقوقی سپاه گفت که حکمی در کار نبود و بازپرس شعبه ۳ این دادسرا قراری صادر کرده بود.

به گفته او دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح و بازپرس شعبه ۳ دادسرای نظامی مذاکراتی را با معاونت حقوقی سپاه داشته‌اند که این مذاکرات روز دوشنبه نیز ادامه پیدا کرده است.

این مقام سپاه با بیان اینکه ساخت و ساز در عشرت‌آباد با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته است گفت که سازمان میراث فرهنگی هم که از سپاه به دلیل این ساخت و ساز شکایت کرده است، محدوده ای را به عنوان حریم عمارت کلاه فرنگی تعیین نکرده است. معاون حقوقی سپاه فاصله ساخت و ساز این نهاد نظامی با عمارت تاریخی کلاه فرنگی را ۱۳۰ متر عنوان کرد.

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد ساختمانی از دوره قاجار است که در میدان عشرت‌آباد (میدان سپاه) در شرق تهران جای گرفته است. این عمارت که فروردین سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، در میان پادگان ولی‌عصر(پادگان عشرت آباد) جای دارد.

برخی از اعضای شورای شهر و مسئولان میراث فرهنگی از ماهها پیش نسبت به ساخت و ساز سپاه در محدوده این بنای تاریخی و در مقابل چشم‌انداز آن، انتقاد کرده برای توقف آن تلاش کرده بودند.

XS
SM
MD
LG