لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

سپاه پاسداران دهها دختر و پسر را به اتهام آب‌بازی در تور کوهنوردی بازداشت کرد


روح الله رستمی ، دبیر قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه سپیدان
روح الله رستمی ، دبیر قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه سپیدان

دهها دختر و پسر که در یک تور کوهنوردی و گردشگری در شهرستان سپیدان استان فارس شرکت کرده بودند، توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شدند.

وبسایت باشگاه خبرنگاران جوان روز سه شنبه ۱۶ خرداد به نقل از دبیر قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه سپیدان نوشت که ۹۰ دختر و پسر که در یک تور مختلط تفریحی کوهنوردی در ارتفاعات روستای اردشیری شرکت کرده بودند، بازداشت شدند.

به گفته این مقام سپاه افزود: «بسیجیان قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه سپیدان با هماهنگی مراجع قضایی به ارتفاعات روستای اردشیری این شهرستان مراجعه کرده و افراد را که مشغول تفریح و آب بازی بودند، بازداشت کردند.»

او با بیان اینکه راهنمای تور مجوز تور کوهنوردی دریافت کرده و تعدادی دختر و پسر را ثبت نام کرده بود، گفت که ماموران سپاه با این افراد که «در ماه رمضان هنجار شکنی کردند» برخورد کردند.

ماموران نیروی انتظامی و سپاه هر از چند گاهی شرکت کنندگان در مهمانی‌های مختلط را بازداشت می‌کنند اما برخورد با برنامه‌های تفریحی در ماه رمضان شدت می‌گیرد.

سال گذشته نیروهای پلیس در استانهای مختلف در مدت سه ماه بیش از پانصد نفر را در مهمانی های مختلف بازداشت کردند.

در یک مورد دادستان قزوین برای ۳۵ دختر و پسری که در جشن فارغ التحصیلی مختلط همراه با رقص و نوشیدن مشروبات الکلی شرکت کرده بودند، حکم ۹۹ ضربه شلاق صادر کرد تا به گفته او «درس عبرتی» برای سایرین باشد.

این اقدام واکنش‌های جهانی را در پی داشت و سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خرداد ماه سال گذشته در بیانیه‌ای شلاق زدن این ۳۵ جوان را «غیرقابل پذیرش» و «غیرانسانی» خواند و گفت که این سازمان، اقدام جمهوری اسلامی ایران را محکوم می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG