لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

به رغم محکومیت به مرگ در ایران، هلند به یک مادربزرگ یهودی پناهندگی نمی‌دهد


صفورا در خانه دخترش در هلند.
صفورا در خانه دخترش در هلند.

صفورا، یهودی ۶۰ ساله ایرانی که دادگاه انقلاب در ایران با محاکمه غیابی وی را به اعدام محکوم کرده است، نتوانسته از هلند پناهندگی سیاسی بگیرد.

به گزارش روزنامه ها آرتص چاپ اسرائیل، صفورا که اکنون در خانه دخترش در هلند اقامت دارد در سال ۲۰۱۳ به اتهام تبلیغ علیه نظام و زیرپا نهادن قوانین انقلاب اسلامی به مرگ محکوم شده است. او برای زنانی که از سوی شوهرانشان مورد بدرفتاری و آزار و اذیت قرار می گرفتند یک سازمان مخفی تهیه مسکن ایجاد کرده بود که همین امر موجب خشم مقامهای حکومتی ایران شد.

اما پیش از آنکه حکم محکومیتش اعلام شود برای پرستاری از دختر باردارش به هلند رفت و درخواست پناهندگی کرد. ربکا، دختر وی نیز در سال ۲۰۱۰ به هلند رفته و پناهنده سیاسی است. ربکا به خاطر تهیه یک فیلم مستند در باره مبارزه برای دموکراسی در ایران مورد پیگرد قانونی قرار داشت که از کشور خارج شد.با توجه به اینکه او نیز به اعدام محکوم شده بود هلند به وی اجازه اقامت موقت داد.

صفورا از سال ۲۰۱۲ به هلند مهاجرت کرده است. آشپز ماهری است و هم اکنون در اوترشت برای جشن باستانی پوریم از جشنهای مهم یهودیان جهان،که در ماه فوریه برگزار می شود در نظر دارد داوطلبانه زعفران پلو، غذای سنتی ایرانی با جوجه کباب تدارک ببیند.

پوریم یادآور روزی است که با کمک استر شهبانوی هخامنشی، یهودیان ایران از توطئه یک کشتار عام که از سوی هامان وزیر خشایارشا، تدارک دیده شده بود نجات یافتند. سهم صفورا در این جشن در اوترشت در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشته است. اما شمار کسانی که می دانند صفورا پناهجوست و در ایران به مرگ محکوم شده است، بسیار کم است.

صفورا که در کشورش ایران آموزگار بوده اکنون در هلند با دختر و نوه اش زندگی می کند و به دلیل سخت تر شدن مقررات مهاجرت و پناهندگی در هلند نتوانسته است اجازه اقامت دائم در آن کشور را کسب کند. او که انگلیسی و هلندی نمی داند به مترجم هلندی- فارسی می گوید شوهرش در ایران مانده و او امیدی ندارد که دیگر هرگز وی را ببیند.

علت اینکه صفورا درخواست مهاجرت به اسرائیل نمی کند هرچند درخواست او پذیرفته خواهد شد، این است که شوهرش در ایران زیر نظر است و امکان دارد با مهاجرت او به اسرائیل وضعیت همسرش وخیم تر شود.

صفورا می گوید حتی در هلند هم زیر نظر ماموران اطلاعاتی رژیم ایران است و عکس های وی از شرکت در عید پوریم هلند در سال ۲۰۱۶ را در ایران به شوهرش نشان داده و گفته اند چرا همسر وی با «سازمان صهیونیستی» همکاری می کند و شوهرش در پاسخ گفته است صفورا فرهنگ یهودیان کشورش را به مردم هلند می شناساند و ایران باید از این بابت به خود ببالد.

ربکا با ابراز امیدواری به آینده خانواده و مادرش می گوید همانگونه که پوریم نشانه عاقبت به خیری یهودیان شد این بار هم همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG