لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

صدیقه وسمقی: شرکت در انتخابات «سراسر مهندسی‌شده» جمهوری اسلامی ورود به بیراهه است


صدیقه وسمقی، دین‌پژوه منتقد حکومت.
صدیقه وسمقی، دین‌پژوه منتقد حکومت.

صدیقه وسمقی، دین‌پژوه منتقد حکومت، انتخابات در جمهوری اسلامی را «سراسر مهندسی‌شده» خواند و خواستار شکل‌گیری جریان جدید تحول‌خواهی در ایران شد.

این زندانی سیاسی پیشین با انتشار تحلیلی در اینستاگرام، تاکید کرد:«راه این است که ما جریان تحول خواهی را متشکل و منسجم کنیم و آن را به یک جریان موثر سیاسی در کشور تبدیل کنیم تا بتواند به ایران آزاد ودموکراتیک هدایت و راهبری کند.»

او دوره‌ گفتمان دو جریان اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی را «سپری‌شده» خواند و افزود:«ما باید جریان جدیدی را در ایران شکل دهیم که اصولش متفاوت از اصولیست که این دو نوع گفتمان سخت و نرم جمهوری اسلامی بر آن مبتنی شده است.»

او صدای تحول خواهی مردم ایران را «صدای بلند و ضرورت» دانست و گفت که «خواسته‌های مردم و نسل جدید فراتر از قانون اساسی و چیزهایی است که در جمهوری اسلامی دنبال می شود.»

صدیقه وسمقی در توضیح خواسته‌های مردم گفت که آنها امروز«برابری میخواهند، جدایی دین از حکومت میخواهند، دموکراسی میخواهند، احترام و کرامت میخواهند، زنان استقلال میخواهند، مردم حفظ محیط زیست را میخواهند، امروز خواسته های مردم فرق دارد.»

به گفته این دین‌پژوه منتقد، «دیگر زندگی کردن در چارچوب احکام فقهی تحت حاکمیت ولایت فقیه، فقیهان و امثال اینها چیزی نیست که پاسخ نیازهای امروز و فردا ی ایران را بدهد.»

براساس «آمار ادعایی» وزارت کشور جمهوری اسلامی که همواره مورد تردید جدی ناظران و منابع مستقل قرار دارد، بیش از ۶۰ درصد مردم ایران در انتخابات حکومتی ۸ تیرماه برای تعیین جانشین رئیسی شرکت نکردند.

صدیقه وسمقی از اینکه حاکمان صدای بلند تحول‌خواهی را نمی‌شنوند ابراز تاسف کرد و گفت:«بنظر من صدای تحول خواهی بلند است. من متاسفم که حاکمان آن را نمی شنوند.»

او با انتقاد از رویکرد اصلاح طلبان گفت که آنها «امروز شرکت در انتخابات سراسر مهندسی شده را یک راه میدانند. بنظر من این اصلا راه نیست بیراهه است. چون قدم گذاشتن در آن ما را به مقصدی که مردم میخواهند و حتی اصلاح طلبان میخواهند نخواهد رساند. به مقصدی میرساند که مهندسان انتخاباتی تعیین کرده اند.»

این دین‌پژوه منتقد حکومت اضافه کرد: «اصلاح طلبی در چارچوب این نظام نه فقط ممکن نیست بلکه موثر هم نیست.»

صدیقه وسمقی پیش‌بینی کرد که جدال میان جمهوری اسلامی و مردم فارغ از روی کار آمدن هر یک از نامزدهای مورد حمایت جریان‌های سیاسی حکومتی ادامه خواهد یافت.

صدیق وسمقی تاکید کرد:‌«چه جریان اصولگرا و چه اصلاح طلب بر سر کار بیاید چالش جدی حکومت و مردم و جریان تحولخواهی که اکثریت مردم هستند ادامه خواهد داشت.»

به نوشته این عضو نخستین شورای شهر تهران: « تغییر اشخاص در هریک از قوا نمیتواند تغییر محسوس و مهمی به نفع انچه که مردم میخواهند ایجاد کند.»

صدیقه وسمقی، استاد پیشین دانشگاه تهران، در پی اعتراضات سراسری به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و جان باختن آرمیتا گراوند، نوجوان مخالف حجاب اجباری، حجاب از سر برداشت و مدتی زندانی شد.

XS
SM
MD
LG