لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

ايران با عمليات امنيتی برای قطع يارانه های انرژی و غذا آماده می شود


ايران با عمليات امنيتی برای قطع يارانه های انرژی و غذا آماده می شود
ايران با عمليات امنيتی برای قطع يارانه های انرژی و غذا آماده می شود

وال استريت جرنال زير عنوان "تشديد اقدامات امنيتی ايران در آستانه قطع يارانه ها" می نويسد مقامات ايران پيش از قطع يارانه های انرژی وغذا در اين ماه، در تلاش برای جلوگيری از ناآرامی های ناشی از اضطراب و نگرانی مردم از بالارفتن مخارج و تورم، تصميمات امنيتی فوق العاده ای را به اجرا گذاشته اند.
محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری روز چهارشنبه عليه جنبه سياسی دادن به اصلاحات اقتصادی هشداری عمومی داد، و تجار وکسبه ای که قيمت کالاهای مصرفی را در واکنش به قطع يارانه ها بالا ببرند به مجازاتی شديد تهديد کرد.
او در سخنرانی اش در تجمعی در شهر شمالی بجنورد، که ازراديوتلويزيون در سراسر کشورپخش می شد، گفت ماموران دولت مچ می گيرند و جريمه می کنند، و کسانی را که از اوضاع سوء استفاده کنند برای هميشه پشيمان خواهند کرد.
دولت در چارچوب برنامه ای پنج ساله می خواهد هر سال تا ۱۰۰ ميليارد دلار از يارانه های غذا و انرژی، که قيمت ها را برای مصرف کنندگان پائين نگاه می دارد، حذف کند. قريب ۶۵ ميليون نفر از جمعيت ۷۵ ميليون نفری ايران برای جبران سختی های اقتصادی ناشی از حذف يارانه ها، ماهانه قريب ۴۰ دلار وجه نقد دريافت خواهند کرد.
اين برنامه در حالی به اجرا گذاشته می شود که ايران نيش ناشی از تحريم های سخت و جديد بين المللی عليه برنامه اتمی خود را حس می کند، و بنظر می رسد دولت را نگران کرده است که ممکن است با يک شورش سياسی ديگر روبرو شود.
به گفته سردار حسن ساجدی، رئيس پليس تهران، هزاران مامور پليس مجهزبه تجهيزات ضد شورش، ازجمله گاز اشک آور، در ۲۰۰۰ نقطه تهران مستقر شده اند، و درميدان های و گذرگاههای عمده، پاسگاههای موقت دائر می کنند.
برنامه قطع يارانه ها قرار است اين ماه عملی شود اما بسياری از جزئيات برنامه، از جمله جدول زمانی پياده کردن آن، و کالاهای مشمول، مبهم است. دولت می گويد برای جلوگيری از ايجاد اضطراب در ميان مردم جزئيات را اعلام نکرده است.
اما مصرف کنندگان نگران در تهران و شهرهای ديگر که پيش بينی می کنند قيمت ها بالا می رود اقدام به خريد و ذخيره اجناسی نظير برنج و حبوبات و روغن کرده اند.
يک مادر در تهران می گويد اگر اين برنامه خوبی برای مردم است پس چرا اين همه پليس در خيابانهاست؟.
به بازرگانان، صاحبان صنايع، کسبه و مديران سطح بالا عليه اظهارنظر در باره قطع يارانه ها هشدار داده شده است. آنها می گويند نيروهای امنيتی گفته اند اگر قيمت ها را بالا ببريد، و يا مردم را به اعتراض تحريک کنيد، جواز، و کسب و کارتان را از دست می دهيد.

XS
SM
MD
LG