لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

مخالفت وزارت کشور ایران به طرح «گشت ویژه» سپاه: با ما هماهنگ نشده است


نیروهای بسیج در سالهای گذشته به طور موردی و مناسبتی گشت های منطقه ای انجام می دادند.
نیروهای بسیج در سالهای گذشته به طور موردی و مناسبتی گشت های منطقه ای انجام می دادند.

یک روز پس از اینکه فرمانده سپاه استان تهران از تشکیل «گشت‌های ویژه» برخورد با اوباش و اراذل در تهران خبر داد، وزارت کشور نسبت به این سخنان واکنش نشان داد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه استان تهران روز یکشنبه ۱۹ آذر با حضور در شورای شهر تهران گفت که سپاه محمد رسول الله با همکاری پلیس به منظور کاهش و مبارزه با آسیب های اجتماعی گشت‌های جلوگیری از سرقت و مبارزه با اراذل و اوباش تشکیل داده است.

او از همکاری با نیروی انتظامی سخن گفت اما یکروز بعد، سخنگوی وزارت کشور گفت که تاکنون نیروی انتظامی تهران بزرگ از هیچ دستگاهی درخواست کمک یا مشارکت برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نداشته است.

سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور به خبرگزاری ایلنا، گفت که رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی و برخورد با اوباش و اراذل از مسائل در دستور کار شورای اجتماعی کشور است گفت که «متولی این موضوع مطابق قانون و مصوبات شورای اجتماعی کشور نیروی انتظامی است» و این سازمان نیز تا کنون درخواست کمک نداشته است.

او همچنین توضیح داد که برای رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی، سازمان امور اجتماعی تشکیل شده و نهادهای مختلفی در قالب آن همکاری می کنند و گزارش کار می‌دهند.

با این حال، چندی پیش نیز فرمانده بسیج از راه اندازی گشت‌های محله در این سازمان خبر داد. برخی از روزنامه‌های ایران این گشت‌ها را به فعالیت کمیته‌های انقلاب در دهه اول انقلاب تشبیه کرده بودند.

طی سالهای اخیر نحوه برخورد با آسیب‌های اجتماعی، مجرمان سابقه‌دار و موضوع حجاب در شهر تهران مورد بحث و نقد بوده است.

گشت‌های ارشاد که به موضوع برخورد با بدحجابی می‌پردازند بارها موجب تنش شده و مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر، اقدامات نیروی انتظامی در اجرای برنامه‌هایی نظیر طرح ضربتی برخورد با اوباش و اراذل از نظر حقوقی مورد سوال قرار گرفت و قانونی بودن این اقدام پلیس مورد تردید بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG