لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

تعیین سرپرست برای وزارت علوم، در انتظار حکم حکومتی


در حالیکه تنها یک روز به پایان دوره سرپرستی محمد علی نجفی بر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران باقی مانده است، برخی از نمایندگان و حقوقدانان معتقدند که رئیس جمهوری باید برای تعیین تکلیف سرپرستی وزارت علوم تا زمان تعیین وزیر، نظر رهبر ایران را جویا شود.

عباسعلی کدخدایی، حقوقدان و مشاور شورای نگهبان ایران از جمله کسانی است که می‌گوید قانون درباره شرایط بعد از دوره سه ماهه سرپرستی یک وزارتخانه سکوت کرده است و بنابراین باید رهبر ایران در این باره نظر دهد.

به دنبال استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم ایران، وزارت علوم از واپسین روزهای مردادماه امسال تا کنون با سرپرستی محمد علی نجفی اداره می‌شود. در این بین رئیس جمهوری ایران دو گزینه به مجلس معرفی کرد که مجلس به هیچکدام رای اعتماد نداد. در حالیکه فرصت سه ماهه حسن روحانی برای انتخاب وزیر علوم و کسب رای اعتماد یک روز دیگر به پایان می‌رسد، سرنوشت اداره این وزارتخانه تا معرفی گزینه بعدی کسب رای اعتماد، در ابهام است.

نعمت احمدی وکیل دادگستری در این باره گفت: برابر اصل۱۳۴ قانون اساسی مسئولیت و ریاست هیأت وزیران بر عهده رئیس‌جمهوری است. طبق اصل ۱۳۵ قانون اساسی نیز رئیس‌جمهوری می‌تواند برای مدت سه ماه برای وزارتخانه‌های بدون وزیر، سرپرست تعیین کند.

به اعتقاد او، بعد از مدت سه ماه امکان تعیین سرپرست وجود ندارد، ولی چون مسئولیت هیأت وزیران به عهده رئیس‌جمهوری است با استنباط از اصول ۱۳۴ و ۱۳۵ قانون اساسی رئیس‌جمهوری تا هر زمانی که بخواهد اداره امور این وزارتخانه را به عهده می‌گیرد.

اما عباسعلی کدخدایی، مشاور شورای نگهبان به ایرنا گفت که قانون اساسی و تفسیر اصل ۱۳۵ درباره ادامه سرپرستی وزارتخانه بیش از سه ماه مسکوت است. او با بیان اینکه سرپرست فعلی دیگر نمی‌تواند به سرپرستی خود ادامه دهد، اضافه کرد که شخص رئیس جمهوری می‌تواند چنین درخواستی کند، در آن صورت رهبر ایران درباره آن تصمیم می‌گیرد.

علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس هم معتقد است ک حکم حکومتی رهبری هم مدت محدودی دارد و برای مثال برای مدت ۲۰ روز صادر می‌شود.

از سوی دیگر اما بهمن کشاورز، حقوقدان و رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران نظر دیگری دارد. او به ایسنا گفت که با توجه قانون اساسی می‌توان پذیرفت که تعیین سرپرست به طور مکرر از سوی رئیس جمهوری منع و اشکالی ندارد. او اضافه کرد: «اینکه شخص رئیس جمهوری تصدی وزارتخانه را بر عهده بگیرد تا آنجا که من به یاد دارم مستند به دلیلی نیست، حال آنکه چنین موردی ناچار باید مستند قانونی داشته باشد.»

یک روز دیگر دوره سرپرستی نجفی در وزارت علوم به پایان می‌رسد و در حالیکه هنوز وزیری برای این وزارتخانه تعیین نشده است، باید دید رهبر ایران کدام مقام را برای سرپرستی انتخاب می‌کند؛ محمد علی نجفی یا حسن روحانی.

XS
SM
MD
LG