لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

دو دانش آموز بر اثر آتش سوزی در دبستانی در زاهدان جان باختند؛ افزایش انتقادات در فضای مجازی


آتش سوزی در یک مدرسه دخترانه در زاهدان منجر به مرگ دو دانش آموز شد. این اتفاق با اعتراض و انتقاد بسیاری در فضای مجازی روبرو شد.

این آتش سوزی صبح سه شنبه ۲۷ آذر بر اثر آتش گرفتن بخاری نفتی در پیش‌ دبستانی و دبستان غیردولتی «اسوه حسنه» رخ داد.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، با بیان این که ۵۹ دانش آموز این مرکز توسط تیم های آتش نشانی از محل خارج شدند، گفت که حال چهار کودک وخیم گزارش شده است.

ساعاتی پس از حادثه، مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد دو نفر از چهار دانش آموزی که به شدت آسیب دیده بودند، جان باخته‌اند. وزیر آموزش و پرورش‌ معاون خود را برای بررسی حادثه به زاهدان فرستاد و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرد مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان به منظور ابراز همدردی با خانواده‌های این کودکان، از سمت خود استعفا کرد.

در این بین دادستان زاهدان با بیان این که معاون و بازپرس ویژه قتل به محل حادثه رفتند، گفت که با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی در این حادثه محرز شده در دستور بازداشت آنها صادر شد.

واکنش در فضای مجازی

مرگ دو دانش آموز در این آتش سوزی انتقادهای بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی علیه عملکرد دولت در امور ایمنی مدارس در پی داشت.

کاربری با اشاره به ثروت نفت در ایران نوشت که با این حال کودکان در کلاس‌هایی با چراغ نفتی می سوزند.

کاربر دیگری نیز پرسیده است: «آیا آنهایی که گزارشی کذب از نبود مدارس نفتی در مجلس ارایه کردند، امشب می توانند آرام بخوابند؟»

خاطره مدرسه شین آباد

این نخستین بار نیست که وسایل گرمایشی ناایمن در مدارس حادثه ساز می‌شود.

در آذر ۱۳۹۱ نیز یک دبستان دخترانه در روستای شین‌آباد در پیرانشهر واقع در استان آذربایجان غربی آتش گرفت. در آن حادثه، دو نفر از ۲۹ دختر دانش آموزی که دچار سوختگی شده بودند، جان باختند. ۱۲ نفر نیز با عوارض جسمی و روحی جدی و ماندگار روبرو شدند.

یک سال قبل از آن نیز در آتش سوزی در خوابگاه یک دبیرستان دخترانه در چابهار سه دانش آموز جان باخته بودند.

به نوشته خبرآنلاین در دو دهه گذشته ۹ دانش آموز و معلم بر اثر آتش سوزی در مدارس جان خود را از دست داده و ده‌ها نفر دچار سوختگی شدید شده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش ایران سال گذشته اعلام کرده بود بیش از ۴۰ درصد مدارس کشور سیستم گرمایشی ایمن ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG