لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

زائران ایرانی در خدمت مقاصد رهبر جمهوری اسلامی؛ باز فریاد «مرگ» در مراسم حج


سوءاستفاده رژیم ایران از زائران ایرانی حج برای ارسال پیام «مرگ بر آمریکا» و شعار «نابودی اسرائیل» مورد توجه یک رسانه اسرائیلی قرار گرفته است.

تایمز اسرائیل روز دوشنبه ۲۱ مرداد در گزارشی به مراسم حکومتی «برائت از مشرکین» پرداخت که همه ساله در موسم حج برگزار می‌شود و امسال هم پس از قرائت پیام رهبر جمهوری اسلامی، تعدادی از زائران شعارهای ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی سر دادند.

همچنین به گزارشی از شبکه خبر صداوسیما استناد شده که با چند زائر از جمله یک پسر نوجوان مصاحبه می‌کند که می‌گوید به دستور رهبر آمده تا فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر بدهد.

پیش از این دستور آیت‌الله خامنه‌ای به زائران ایرانی حج برای محکومیت آمریکا و اسرائیل با واکنش وزیر خارجه ایالات متحده مواجه شد و مایک پمپئو در توییتر خود نوشت: «اقدامی بیمارگونه است که خامنه‌ای در آستانه روز تیشا بئاو (روز روزه‌گیری یهودیان) که از روزهای بزرگ برای مردم یهود است، خواستار خشونت علیه کشور یهود است.»

شعار علنی، عذرخواهی در خفا

در حالی شعارهای مرگ برخی زائران ایرانی در مکه شنیده شده که در روزهای اخیر ادعاهایی مطرح شد که جمهوری اسلامی بعد از مرگ دو هزار زائر در حج چهارسال پیش، رسما از عربستان عذرخواهی کرده و مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

مرتضی رکن‌آبادی، برادر غضنفر رکن‌آبادی سفیر جمهوری اسلامی در لبنان که در جریان حادئه منا جان باخت، در صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت که مسئولان رژیم ایران در پشت پرده توافقنامه‌ای امضا کرده و مسئولیت مرگ صدها زائر را در سال ۱۳۹۴ پذیرفته‌اند.

رژیم ایران تعهد داد که در فاجعه منا در سال ۹۴ و مرگ دو هزار نفر مقصر بوده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی در آن حادثه با تعابیر تندی به مقامات سعودی حمله کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG