لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

بیزینس اینسایدر: جنگ سرد ایران و عربستان ممکن است به نقطه گسست برسد


یک مقام ارشد عربستان سعودی به ایران علیه مداخله در کشورهای عرب و مسلمان هشدار داده است. در همین حال، یک نشریه آمریکایی می گوید که جنگ سرد دیرینه ایران با عربستان سعودی ممکن است سرانجام به نقطه گسست برسد.

در حالی که جنگ شورشیان شیعه حوثی طرفدار ایران با دولت یمن، که از حمایت ریاض بر خوردار است ادامه دارد، به گزارش عرب نیوز، شاهزاده ترکی فیصل رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت عربستان،روز دوشنبه دربیانیه ای ایران را از دست اندازی به کشورهای عرب و مسلمان بر حذر داشت و گفت «در حالی که ما در یمن درگیر هستیم، جاه طلبی های ایران در لبنان، سوریه و عراق زیر نظر خواهد بود. ملت ها و مردم ما دوره ای از مداخلات و تغییرات زیانبار و پرهرج و مرج را تجربه می کنند.»

در این میان، نشریه بیزینس اینسایدر، در گزارشی به بررسی مناسبات ایران و عربستان سعودی پرداخته است و می نویسد جنگ سرد دیرینه بین دو کشور ممکن است به نقطه گسست برسد.

گزارش به واکنش های تند مقامات سیاسی و نظامی ایران، و نیز حزب الله لبنان به حملات هوائی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی به یمن اشاره می کند و می گوید با توجه به سابقه تاریخی، و نیز بیانیه های تند اخیر تهران، ریاض باید چنین تهدید هایی را جدی بگیرد.

گزارش آنچه را تاریخ طولانی حملات ایران علیه رقیبان سعودی، و نیز هدف گرفتن منافع آن در خاورمیانه و نقاط دیگر می نامد، یاد آور می شود و می نویسد تنش های منطقه ای قبلا بر سر حمایت تهران و ریاض از بازیگران رقیب در لبنان، سوریه و عراق بالا بود. اما اقدام ریاض در رهبری ائتلاف نظامی که شورشیان حوثی یمن را هدف گرفته است، تهران را شگفت زده کرد و خشمگین ساخت.

بینزینس اینسایدر می نویسد با توجه به زمینه حملات متعدد گذشته ایران و حزب الله به منافع سعودی، و نیز تنش های بسیار واقعی شیعه – سنی که منطقه را فرا گرفته است، جدید ترین هشدار ها از پرخاش های پراکنده در جنگ کلمات بین ریاض و تهران فراتر می رود و ممکن است به رویارویی های گسترده تری منجر شود.

آیت الله خامنه ای رهبری جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در جمع فرماندهان نظامی گفت اطلاعاتی دارد که نشان می دهد «دشمنان قصد دارند جنگ نیابتی را به مرزهای ایران بکشانند.»

XS
SM
MD
LG