لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

دیدگاه| عربستان در مقایسه با دیگر مشکلات واقعی ما در خاورمیانه یک مساله جانبی است


رکس تیلرسون در ملاقات با همتای عربستانی خود، عادل الجبیر.
رکس تیلرسون در ملاقات با همتای عربستانی خود، عادل الجبیر.

یادداشتی از آنتونی کوردزمن در هیل

مشکل عملی برای ایالات متحده بحران روز نیست، بلکه مساله زوال تدریجی موضع آمریکا در بخش عمده ای از خاورمیانه و شمال آفریقا است و به نظر نمی رسد ایالات متحده برای این مشکلات پایدار که موقعیت آمریکا در منطقه را به چالش می کشد استراتژی روشنی داشته باشد.

به غیر از مراکش در شمال آفریقا و اسرائیل در منطقه شام بقیه کشورها با مشکلات اقتصادی حیاتی روبرو هستند.

مداخله روسیه در سوریه، نقش فزاینده ایران، اثرگذاری حزب الله، و اختلافات با ترکیه بر سر کردها بیش از آن چه بتوان تصور کرد موفقیت آمریکا در شکست داعش را خنثی کرده است.

به عبارت دیگر، موفقیت تاکتیکی علیه داعش در سوریه یک رشته مشکلات استراتژیک جدید را به همراه داشته است که نتیجه اش می تواند ایجاد یک کریدور زمینی برای ایران به لبنان باشد. آمریکا با ترکیه هم بر سر مساله کردها دچار تنش شده است.

ایالات متحده نمی تواند خود را از مداخله شکست خورده عربستان سعودی در یمن دور نگه دارد. نفوذ روسیه در میان کشورهای منطقه خلیج فارس رو به افزایش است.

فارغ از موفقیت یا شکست توافق هسته ای، ایران کماکان با قابلیت های متعارف موشکی اش تهدیدی فزاینده است و با تقویت نیروی دریایی خود فشار بر بحرین، کویت و یمن را گسترش می دهد. کوتاهی در برخورد قاطع با نفوذ ایران در سوریه و ناتوانی در محدود کردن نفوذ تهران در عراق تنها بخشی از مشکلات است. تنش میان کشورهای عرب هم به ایران فرصتی مضاعف داده است. عمان تمایل بیشتری به قطر پیدا کرده و شورای همکاری خلیج فارس در وضعیتی متشتت و پراکنده قرار دارد. خریدهای تسلیحاتی عمده منجر به پیدایش یک نیروی نظامی یا ائتلافی قوی در برابر ایران نشده است.

ایالات متحده نمی تواند خود را از مداخله شکست خورده عربستان سعودی در یمن دور نگه دارد. نفوذ روسیه در میان کشورهای منطقه خلیج فارس رو به افزایش است.

بحران های روزانه منطقه بی اهمیت نیستند ولی پیامد تضعیف فراگیر جایگاه آمریکا در منطقه اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG