لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

گزارش «اینتلیجنس آنلاین» از شبه نظامیان سنی ایران


یک نشریه اطلاعاتی اینترنتی در پاریس گزارشی منتشر کرده است که در آن گفته می شود تشکیلات اطلاعاتی عربستان سعودی از ستیزه گران و شبه نظامیان سنی در شرق ایران حمایت می کند.

این حمایت در حالی صورت می گیرد که واشنگتن علاقه خود را به برقراری مناسبات نزدیکتر با ایران ابراز داشته است، اما ریاض با چنین اقدامی مخالف است و در اقدامات خود با آمریکا رایزنی نمی کند.

گزارش «اینتلیجنس آن لاین» به حادثه ای در ۲۵ اکتبر اشاره می کند که در آن یک گروه سنی کوچک بنام جیش العدل به سرپرستی شخصی بنام عبدالرحیم زاده ، ۱۴ مرزبان ایرانی را کشت.

بنا به گزارش، جیش العدل، که در سال ۲۰۱۲ جای جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی را گرفت، از پاکستان عمل می کند. رزمندگان آن از طریق گذرگاه خوجک، در مسیر جاده کویته، مرکز استان بلوچستان، به حملاتی به ایران دست می زنند، و عربستان سعودی مستقیماً در پشت تشدید عملیات آن قرار دارد.

در گزارش گفته می شود هر چند عربستان در پرداخت پول به واحد های رزمنده در سوریه یا ایران به سرعت عمل می کند، اما تشکیلات اطلاعاتی آن پرسنل کافی برای تعلیم یا نظارت برآنها ندارد.

در مورد جیش العدل، این وظیفه به سرویس های امنیتی و اطلاعاتی داخلی پاکستان – آی اس آی - که بر این گروه کنترل کامل دارد، واگذار شد.

ستاد ارتش پاکستان ، که ای اس آی به آن پاسخگواست، با استفاده از پول و اتحاد استراتژیک با عربستان برنامه های ریاض را اجرا می کند.

گزارش می گوید فعالیت های گروه های سنی در شرق ایران مشکل عمده ای برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است. ارتش ایران ۱۶ شبه نظامی بلوچ را که در زاهدان زندانی بودند به تلافی حملات جیش العدل اعدام کرد و قرار است جلسه ای از روسای امنیتی در شرق کشور در ۱۰ نوامبر تشکیل شود.

جلسه مشابه دیگری برای بررسی بی ثباتی درخوزستان در ۲۹ اکتبر در قم تشکیل شد.
گزارش اطلاعاتی یادآور می شود ریاض و اسلام اباد از جنبش های چریکی کوچک سنی در منطقه نیز حمایت می کنند.
XS
SM
MD
LG