لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

وعده های عربستان برای جبران کمبود نفت


وعده های عربستان برای جبران کمبود نفت
وعده های عربستان برای جبران کمبود نفت

آسوشیتدپرس زیر عنوان «وعده های مسئول نفت عربستان سعودی برای جبران کمبود نفت» می گوید وزیر نفت عربستان سعودی امروز گفت کشورش، و دیگر صادرکنندگان نفت، آماده اند هرگونه کمبود در عرضه را جبران کنند. در همین حال نگرانی ها ناشی از احتمال برخوردی با ایران بر سر برنامه اتمی اش به ترقی قیمت های نفت کمک کرده است.

آسوشیتدپرس می گوید واکنش این تولید کننده بزرگ در اوپک در پی اظهار نظر یک مقام ارشد آمریکائی در امور انرژی صورت می گیرد، که افزودن بر تولید را بمنظور مقابله با فشارهائی که به توصیف او در بازار موجب بالا نگاه داشتن قیمت ها می شود لازم می داند. دانیل پونمان، معاون وزیر انرژی آمریکا ضمنا به گونه ای محتاطانه هشدار داد که ترقی قیمت های نفت خام می تواند بازگشت رونق به اقتصاد را به خطر بیاندازد.

علی ال نعیمی وزیر نفت عربستان سعودی در عین حال گفت بازار فعلا با آنچه که به تعبیر او معرف فراوانی تولید و ظرفیت پالایشگاههاست، بطور کلی وضع متعادلی دارد.
نعیمی در یک کنفرانس عمده نفتی در کویت، که صحنه سخرانی وی در کنار رستم قاسمی وزیر نفت ایران بود گفت عربستان سعودی و دیگران آماده اند هرگونه کمبودی درعرضه نفت خام را، اعم از صوری و یا واقعی، جبران کنند.

نعیمی مشخصا به ایران اشاره ای نکرد، که دومین تولید کننده عمده نفت در اوپک پس از عربستان سعودی است. اما اظهار نظرهایش در شرایطی عنوان می شود که آمریکا و شرکای غربی اش از مشتریان عمده نفت ایران در آسیا، از جمله از چین و هند خواسته اند واردات نفتی خود را از جمهوری اسلامی ایران کم کنند، و سراغ صادرکنندگانی دیگر، نظیرعربستان سعودی بروند که یک متحد غرب است.

قاسمی مدعی شد که تحریم ها تجارت آزاد، و تداوم نفت رسانی به جهان را به خطر می اندازد. وی گفت در غایت تمامی طرف های درگیر در بازار نفت با مشکلات مختلفی روبرو خواهند شد.

وزیران نفت در یک کنفرانس مجمع بین المللی بحث و تبادل نظر در باره انرژی صحبت می کردند که اعضای اوپک و دیگر تولید کنندگان نفت را همراه با شماری قابل توجه از کشورهای مصرف کننده در زیر یک سقف گرد اورده بود.

XS
SM
MD
LG