لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

اختلاف ايران و عربستان سعودی و جلسه آتی اوپک


اختلاف ايران و عربستان سعودی و جلسه آتی اوپک
اختلاف ايران و عربستان سعودی و جلسه آتی اوپک

نيويورک تايمز زير عنوان «تنزل قيمت نفت خام به سطحی زير بشکه ای ۱۰۰ دلار» می نويسد قيمت های نفت پس از يک سير صعودی چهار ماهه روز پنجشنبه تقريبا حدود ۹ درصد تنزل کرد که به واسطه ها نشان می دهد رانندگان آمريکایی در مورد خريد بنزين به قيمت گالنی ۴ دلار مقاومت به خرج می دهند. (هر گالن حدود ۴ ليتر است)

قيمت های نفت خام در چهار روز گذشته حدود ۱۲ درصد کاهش نشان می دهد که سريع ترين سير نزولی از آغاز سال جاری است.

گرچه قيمت های بنزين هنوز پایين نيامده است، اما کارشناسان معتقدند ظرف چند روز آينده رو به کاهش خواهد گذاشت.

بنا به گزارش ها، روز پنجشنبه قيمت های بنزين در آمريکا حتی گالنی يک سنت نيز بالا رفت و آمريکایيان هر گالن بنزين معمولی را بطور متوسط به قيمت ۳ دلار و ۹۹ سنت خريدند، که ۱۰ سنت نسبت به هفته پيش، ۳۰ سنت نسبت به ماه گذشته، و يک دلار نسبت به سال گذشته، گرانتر بود.

قيمت نفت خام در معاملات روز پنجشنبه بورس نيويورک به بشکه ای ۹ دلار و ۴۴ سنت تنزل کرد، و به سطح بشکه ای ۹۹ دلار و ۸۰ سنت رسيد، که معرف کاهشی ۸ و۶ دهم درصدی است.

نگرانی های ناشی از خطر اختلال در عرضه نفت به سبب دگرگونی های جاری در شمال آفريقا و خاورميانه مهم ترين عامل در سير صعودی قيمت های نفت از ژانويه به بعد بوده است.

يافتن جايگزينی برای نفت ليبی، به عنوان يکی از توليد کنندگان نفت دراوپک، که نفت با کيفيت بالا را عرضه می کرد و فعلا در بازارهای جهانی نفت تقريبا حضوری ندارد، کاری دشوار است.

عربستان سعودی در نخستين مراحل بروز بحران در ليبی قول داده بود توليد خود را تا حد جبران هرگونه کمبودی در بازار افزايش دهد. اما آن کشور در روزهای اخير توليد را پایين آورده است و می گويد بازار مملو از نفت است.

سخنگويان اوپک هنوز نشانه هایی ابراز نکرده اند که روشن کند اين کارتل در مورد قيمت ها و توليد در ارتباط با تصميماتی که در آخرين جلسه خود در ماه دسامبر اتخاذ کرد چه روشی را دنبال خواهد کرد.

اوپک روز ۸ ژوئن مجددا تشکيل جلسه می دهد اما با توجه به وجود تنشی شديد ميان عربستان سعودی و ايران، کارشناسان نفت با اين پرسش مواجه شده اند که آيا اعضای اوپک می توانند برای تغيير در سياست های جاری برای کاهش توليد و يا بالابردن عرضه به بازارهای جهان به توافقی قابل قبول برسند يا نه.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG