لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

آغاز دور تازه روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی


آغاز دور تازه روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی

رسانه‌ها روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور از استقرار علیرضا عنایتی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در ریاض و آغاز به کار عبدالله بن سعود العنزی به عنوان سفیر عربستان در تهران خبر دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی با اعلام ورود اولین سفیر عربستان سعودی در ایران «از زمان از سرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور» به تهران اضافه کرد که رهبری عربستان بر اهمیت تقویت روابط با ایران از طریق ارتباطات و دیدارهای بیشتر بین دو کشور تاکید دارد.

سفیر جدید عربستان سعودی در تهران، در بدو ورود به ایران و شروع فعالیت‌های دیپلماتیک خود پیشبرد «حسن همجواری» و «احترام متقابل» را بخشی از چشم‌انداز پادشاهی سعودی برای سال ۲۰۳۰ معرفی کرد.

به گزارش ایرنا، سفیر جمهوری اسلامی پیش از عزیمت به عربستان گفته بود: «ما راهی را شروع کردیم که به آن ایمان داریم و فکر می‌کنیم که توسعه و تعمیق مناسبات ایران و عربستان در ابعاد مختلف، دوجانبه، چندجانبه، جهان اسلام و فرامنطقه دارای تاثیرات کاملا ایجابی و موثر باشد. این همکاری‌ها می‌تواند با عزم و اراده طرفین محقق شود.»

روابط تهران و ریاض که از سال ۲۰۱۶ و با حمله طرفداران جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران به دلیل اعدام یک روحانی شیعه توسط ریاض،قطع شده بود در ماه مارس گذشته، با میانجی‌گری چین از سر گرفته شد.

XS
SM
MD
LG