لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۱۱:۲۷

حذف کانال تلویزیونی ماهواره ای عربی زبان ایران،«العالم» از ماهواره معروف «عرب ست»


حذف کانال تلویزیونی ماهواره ای عربی زبان ایران،«العالم» از ماهواره معروف «عرب ست»

العالم، کانال تلویزیونی عربی زبان ماهواره ای ایران، برای دومین بار ظرف سه ماه از ماهواره معروف «عرب ست»، که عربستان سعودی اداره می کند، بیرون کشیده شده است. این اقدام در حالی صورت می گیرد که مناسبات بین تهران و ریاض تیره شده است.

بنا به گزارش ادوارد یرانسیان، خبرنگار صدای آمریکا در قاهره، شبکه العالم به تصمیم مسئولان ماهواره عرب ست اعتراض کرده است و آن را ناعادلانه و خودسرانه می نامد.

العالم گفت چندین ایستگاه تلویزیونی لبنانی و فلسطینی با ارتباط های نزدیک با ایران نیز به این اقدام اعتراض کردند. جوامع شیعه عرب در لبنان، عربستان سعودی، و چندین کشور خلیج فارس مانند کویت و بحرین، تماشاگران عمده العالم هستند.

عربستان سعودی اخیرا شکایت کرد که العالم اطلاعات نادرستی درباره مناقشه مرزی بین شورشیان شیعه زیدی و ارتش عربستان سعودی پخش می کند. تلویزیون العالم هواپیماهای عربستان سعودی را به بمباران هدف های غیر نظامی متهم کرد. تلویزیون همچنین گزارش داد که ارتش های اردن و کویت در جنگ شرکت دارند. هر دو کشور این ادعا را تکذیب کردند.

العالم تابستان پیش خبری پخش کرد که در آن ادعا می شد ولیعهد عربستان سعودی قصد داشت ملک عبدالله پادشاه را سرنگون کند.

مقامات عربستان این ادعا را تکذیب کردند. العالم بعدا سخنان تند آیت الله خامنه ای علیه عربستان سعودی در جریان مراسم حج را پخش کرد.

رضا معینی، عضو سازمان گزارشگران بدون مرز در پاریس، می گوید به گمان او تصمیم بیرون آوردن العالم از عرب ست، واکنشی به اقدام ایران در پارازیت انداختن بر روی ایستگاه های دیگر است: «او می گوید ایران در سالهای اخیر روی تعدادی از ایستگاه های ماهواره ای، از جمله صدای آمریکا و بی بی سی پارازیت انداخته است. معینی می گوید این یک مساله علت و معلول است، اما راه حل خوبی برای کسانی که در آن درگیر هستند نیست. آزادی بیان باید برای همه حفظ شود.»

مدیر روابط عمومی تلویزیون العالم حاضر نشد با صدای آمریکا درباره تصمیم مسئولان «عرب ست» اظهار نظر کند.

تصمیم ناگهانی به خارج کردن العالم از فهرست جدول ایستگاه های تلویزیونی عرب ست در پی جلسه وزیر اطلاعات عرب در قاهره گرفته شد. آنها از تلویزیون ایران بدلیل پوشش جهت گیرانه و تحریف شده وقایع جهان عرب به شدت انتقاد کردند.

رضا معینی می گوید دولت ایران نمی خواهد مردم برخی از ایستگاه های تلویزیونی را تماشا کنند و برای بازداشتن آنها از چنین کاری از هیچ اقدامی فروگذاری نمی کند.
معینی می گوید: «تماشای تلویزیون صدای آمریکا در ایران تقریبا غیر ممکن است، حتی هرچند ایرانیان سعی دارند علیرغم پارازیت اندازی سپاه پاسداران آنرا تماشا کنند.»

XS
SM
MD
LG