لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

تلاش جمهوری خواهان برای احیای طرح تحریم ایران در سنا


سناتور های جمهوری خواه به دنبال احیای طرح تحریم های جدید علیه ایران هستند.

به گزارش رویترز، سناتور میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان در سنای آمریکا، روز سه شنبه گفت سناتورهای جمهوری خواه خواستار الحاق بسته تحریم های جدید علیه ایران به لایحه گسترش خدمات درمانی و برنامه های تحصیلاتی برای کهنه سربازانی هستند که در عراق و افغانستان خدمت کرده اند.

این اقدام سناتورها به رغم مخالفت قاطع باراک اوباما با تصویب تحریم های جدید علیه ایران صورت گرفته است. کاخ سفید می گوید تحریم های جدید می تواند گفتگوهای اتمی با تهران را منحرف کند.

مک کانل روز سه شنبه به خبرنگاران گفت سناتورها چندین ماه است که برای رای گیری در مورد لایحه کرک - مندز (دو سناتوری که می خواهند لایحه تحریم های جدید ایران را به رای بگذارند) بحث کرده اند. مک کانل لایحه تحریم ها را «از نظر زمانی بسیار حساس» توصیف کرد.

۵۹ سناتور از ۱۰۰ سناتور آمریکایی، از جمله ۱۶ سناتور دموکرات، از لایحه ای که در ماه دسامبر برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران مطرح شد، حمایت کرده اند. این لایحه خواستار تحریم های بیشتر علیه ایران در صورت شکست مذاکرات اتمی در حال انجام است.

باراک اوباما گفته است هر گونه مصوبه کنگره برای تحریم ایران را وتو می کند.

رابرت منندز، سناتور دموکرات نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، و مارک کرک، سناتور جمهوری خواه ایالت ایلینوی دو طراح اصلی این لایحه هستند.

حامیان تحریم می گویند بسته تحریم های جدید به افزایش فشار بر ایران در مذاکرات کمک می کند. اما مخالفان می گویند تحریم های جدید می تواند باعث شکست مذاکرات اتمی شود.

تلاش برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران ماه گذشته میلادی در سنا متوقف شد. سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات سنا در مخالفت با اقدام جمهوری خواهان گفت آنها تلاش می کنند مسئله اتمی ایران را حزبی کنند.

ایران تهدید کرده است در صورت افزایش تحریم های جدیداز توافق اولیه اتمی عقب می کشد.
XS
SM
MD
LG