لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

تهران ۲۶ مقام آمریکایی را تحریم می کند


تهران ۲۶ مقام آمریکایی را تحریم می کند
تهران ۲۶ مقام آمریکایی را تحریم می کند

جمهوری اسلامی ایران، پس از آن که سال ها تحت تحریم های اقتصادی غرب به سر برده است، با صدور تحریم هایی علیه ده ها مقام آمریکایی به اتهام «نقض حقوق بشر»، تلاش می کند تا بازی را عوض کند.

درپی اقدام وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در افزودن ۱۰۰ تن از شهروندان و شرکت های ایرانی به فهرست سیاه تحریمی این اتحادیه در روز دوشنبه، خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه آرمان چاپ تهران، از طرح تحریم ۲۶ مقام آمریکایی روی میز مجلس ایران خبر داده است.

روزنامه آرمان نوشته است کاظم جلالی، نماینده شاهرود و سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ارائه گزارش سخنگوی وزارت امور خارجه در کمیسیون متبوعش خبر داده و گفته است «بر اساس اين طرح، ۲۶ نفر از مقامات آمريكايی كه دارای سوابق نقض حقوق بشر در جهان از جمله عراق و افغانستان و حمايت از تروريسم و كمک و مشاركت در قاچاق موادمخدر هستند، مورد تحريم جمهوری اسلامی قرار گرفته و مجازات هایی نيز برای آنان در نظر گرفته شده است».

با آن که هدف از تحریم های جدید اتحادیه اروپا که روز دوشنبه تصویب شد، فشار بر ایران برای توقف فعالیت های اتمی اش است، تمهیدات تحریمی که اخیرا در ایران مورد بحث قرار گرفته، مقابله به مثلی است به اقدام سال گذشته آمریکا در مجازات ایرانیانی که به گفته واشنگتن، در اعتراض های گسترده پس از انتخابات در ایران، در نقض حقوق بشر در این کشور دست داشتند.

کاظم جلالی، نماینده شاهرود اسم مقامات آمریکایی که از سوی ایران تحریم شده اند را فاش نکرد اما گفت در صورت تصویب طرح تحریمی در مجلس شورای اسلامی، «مجازات هایی برای آنان در نظر گرفته خواهد شد». به گفته آقای جلالی اين طرح روز سه‌ شنبه هفته جاری نهايی شده و رأی‌ گيری می‌ شود.

به دنبال انقلاب ۱۳۵۷ در ایران و سقوط حکومت پادشاهی پهلوی و اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط انقلابیون، ایالات متحده آمریکا موارد تحریمی فراوانی را علیه ایران وضع کرده است. در سال های اخیر آمریکا با پشتیبانی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم هایی را علیه ایران و برنامه اتمی اش اعمال کرد. آمریکا ایران را به تولید سلاح اتمی متهم می کند. ایران این اتهام را یکسره رد می کند.

سال گذشته، واشنگتن تهیه فهرستی از مقامات ارشد ایرانی را آغاز کرد که می گوید در سرکوب گسترده علیه معترضان شرکت کننده در تظاهرات آرام پس از انتخابات ۱۳۸۸ در ایران نقش کلیدی داشتند.

اتحادیه اروپا نیز، در ماه فروردین تهیه فهرستی مشابه را آغاز کرد. هر دو این فهرست های سیاه موانعی را برای مسافرت این اشخاص به خارج از ایران و همچنین مسدود شدن حساب های بانکی آنان در کشورهای خارجی را در نظر گرفته اند.

تهران با رد اتهامات وارده از سوی کشورهای خارجی و سازمان های حقوق بشری علیه کارنامه حقوق بشری خود، هرگونه اعمال زور و سرکوب برای متلاشی کردن تظاهرات پس از انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب می کند.

جمهوری اسلامی ایران می گوید جنگ های به رهبری آمریکا در کشورهای همسایه عراق و افغانستان، موجب نقض گسترده حقوق بشر در این کشورها شده است.

به گزارش رویترز، ماهیت طرح تحریمی ایران هنوز مشخص نیست اما در صورتی که این طرح شامل تحریم های مالی علیه مقامات آمریکایی شود، از کارایی چندانی برخوردار نخواهد بود چرا که مقامات آمریکایی بعید است که در جمهوری اسلامی ایران، سرمایه ای داشته باشند.

XS
SM
MD
LG