لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

شبکه جهانی فراهم کننده راه گریز برای تهران


شبکه جهانی فراهم کننده راه گریز برای تهران
شبکه جهانی فراهم کننده راه گریز برای تهران

وال استریت جرنال زیر عنوان "شبکه جهانی مالی فراهم کننده راه گریز برای تهران" می نویسد اقدامات مربوط به وضع تحریم هائی سخت علیه ایران ماه گذشته سرعت و شتاب بیشتری گرفت - نخست در آمريکا، از طریق يک مصوبه مورد حمایت هر دو حزب در کنگره، که بانک مرکزی ایران را هدف می گیرد، و بعد با تحریم های مصوب اتحادیه اروپا، که با نشانه هائی حاکی از کم شدن واردات نفت ژاپن و کره جنوبی از ایران همراه شده است. اما همیشه راه هائی هم برای گریز وجود دارد. بهمین جهت هنگامی می توان به موثر بودن و کارآئی تحریم ها امیدوار بود که راه های گریز بسته شده باشد.

انجمن تماس های مالی جهانی بین بانک ها (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) موسوم به (Swift) موردی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد. این تشکیلات تعاونی مستقر در بلژیک فراهم کننده شبکه ای امن برای مبادله پیام های مالی واطلاعات مربوط به معاملات پولی میان بیش از ۱۰هزار نهاد مالی در سراسر جهان است.

این توانائی، (Swift) رابه مهم ترین ابزار دسترسی ایران به سیستم جهانی مالی مبدل می کند، که ایران هنوز هم در اختیار دارد. گزارش سالانه (Swift) گویای استفاده ۱۹ بانک و ۲۵ نهاد ایرانی از(Swift) است و نشان می دهد که آنها از این طريق در سال ۲۰۱۰ یک میلیون و ۱۶۰هزار پیام ارسال، و یک میلیون و ۱۰۵ هزار پیام دریافت کرده اند. بانک های ملت، سپه، صادرات، پست و نیز بانک مرکزی ایران جزو استفاده کنندگان اصلی خدمات (Swift) هستند - بانک هائی که همگی توسط خزانه داری آمريکا وابسته به سپاه پاسداران انقلاب و دخیل در کمک رسانی به برنامه اتمی ایران و یا حمایت از تروریسم شناخته شده اند.

یک سخنگوی (Swift) می گوید این شبکه فقط فراهم کننده یک سیستم امن برای پیام رسانی است، و اتخاذ تمامی تصمیمات در مورد مشروعیت معاملات تابع و درگیر مقررات، از جمله تحریم ها، با نهاد های مالی و مقامات با صلاحیت در سطوح بین المللی و ملی است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG