لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۲۳

تحريم ها مهم ترين پروژه اقتصادی ايران را کند کرده است


تحريم ها مهم ترين پروژه اقتصادی ايران را کند کرده است

واشينگتن پست زير عنوان "تحريم ها روند توسعه و بهره برداری از يک حوزه عظيم گاز طبيعی ايران را کند کرده است" می نويسد تحريم های سخت تربين المللی عليه برنامه اتمی ايران به گونه ای چشمگير موجب کندی در مهم ترين برنامه اقتصادی کشورشده است، که پيش بينی ميشد پس از تکميل بيش از ۱۳۰ ميليارد دلار در سال عايدی داشته باشد.

شرکت های غربی نظير شل، توتال و هالی برتون با توجه به خطر تحريم های سخت تر بين المللی و آمريکائی که عليه تامين منابع مالی برای پروژه های نفتی و حمايت های فنی از بخش انرژی ايران وضع شده است، از پروژه های توسعه و بهره برداری از حوزه گاز طبيعی پارس جنوبی خارج شده اند.

خاتم الانبيا، بازوی مهندسی و ساختمانی سپاه پاسداران انقلاب نيز، که خود هدف تحريم های جديد وضع شده توسط سازمان ملل متحد و آمريکاست ، روز شنبه به گونه ای غيرمنتظره از دو پروژه عمده پالايشی گاز خارج شد.

منابع آگاه ميگويند پروژه ها طبق برنامه پيش نمی رفت زيرا بانکهای خارجی امکانات مالی را فراهم نمی کردند.

همين منابع ميگويند، علاوه بر مشکلات مالی، خريد وسائل و تجهيزات و اجاره ماشين های حفاری نيز با دشواری روبروست، و نتيجتا حرکت ايران در مسير رسيدن به هدف مبدل شدن به يک توليد کننده عمده گازمايع کند شده است.

اميرنشين عرب قطر که در اين حوزه گازی با ايران سهيم است در سال ۲۰۰۸ قريب ۶۲ ميليارد دلار فرآورده های گازی صادر کرد در حاليکه عايدی ايران از صادرات گاز قريب ۶ ميليارد دلار بود. اما به گفته مديران پروژه عايدی بالقوه ايران می تواند بسيار کلان باشد. به تخمين آنان ايران می تواند سالی ۱۳۰ ميليارد دلار از گاز عايدی داشته باشد که به مراتب بيشتر از درآمد حاصل از فروش نفت است، و بنا به محاسبه اداره اطلاعات انرژی آمريکا در سال ۲۰۰۹ قريب ۵۳ ميليارد دلار بود.

XS
SM
MD
LG