لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

ايران با کمبود ارزهای قوی روبروست؟


ايران با کمبود ارزهای قوی روبروست؟

فايننشيال تايمز (تايمز مالی) زير عنوان "تحريم ها پول ايران را دچار نوسان کرده است" می نويسد تحريم هائی بين المللی که در واکنش به برنامه اتمی ايران وضع شده است، با توجه به گزند و نيش های منجر به کمبود ارز، به گفته اقتصاددانان، بازار پول داخلی را با نوسان روبرو ساخته است.

يک اقتصاددان اصلاح طلب مرتبط با سازمانهای پولی ايران می گويد "بانک مرکزی ايران با کمبود ارزهای قوی روبروست چرا که تحريم ها برداشت پول از بانک های خارجی را مختل کرده است".

معمولا هنگامی که ريال ايران علائمی از ضعف نشان می دهد اين بانک ارز خارجی وارد بازار می کند تا نرخ ها را پائين بياورد. بعضی اوقات نيز مقامات با امتناع از عرضه ارزهای قوی، به عمد سراغ گزينه تضعيف پول ملی می روند، تا هنگامی که دولت با کسری بودجه روبروست، بتوانند درآمد ريالی بيشتری کسب کنند.

اما اين بار، به اعتقاد تحليلگران اقتصادی، بی ثباتی بازار ناشی از دخالت بانک مرکزی نيست، بلکه ناشی ازکمبود ارز است .

نوسان های اخير دشواری هائی را عيان می کند که ايران در مقابله با تحريم های مربوط به نقل و انتقال های پولی با آنها روبروست.

در همين حال، تحليل گران معتقدند دولت سعی می کند از نوسان ها بهترين استفاده را برای مقابله با کسری ها بعمل آورد، که پرداخت های نقدی معادل ۵ ميليارد دلار درماه به اغلب ايرانيان، يک مورد مشخص آن است. اين پرداخت ها سال گذشته برای جبران کاهش يارانه های دولتی به اقلام اساسی برقرار شد.

دولت برای نخستين بار با اعلام تاخيری يک هفته ای در پرداخت فاز بعدی يارانه ها اين نگرانی را در ميان مردم عادی ايران به وجود آورده است است که رژيم ممکن است برای پرداخت ها با مشکل مواجه شده باشد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG