لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

کاهش واردات نفت از ايران با نزديک شدن ضرب الاجل آمريکا


کاهش واردات نفت از ايران با نزديک شدن ضرب الاجل آمريکا
کاهش واردات نفت از ايران با نزديک شدن ضرب الاجل آمريکا

فشار کشورهای غربی در تحريم نفت ايران برای وادار کردن جمهوری اسلامی به توقف برنامه های مناقشه برانگيز هسته ای اش، به کاهش بين المللی خريد نفت از ايران منجر شده است. آمريکا از همه کشورهای جهان خواسته است واردات نفت از ايران را تا پايان ماه ژوئن سال جاری به سطحی کاهش دهند، که شامل تحریمهای تجاری و بانکی امریکا نشوند.

به گفته شبکه خبری بلومبرگ، صادرات نفت ايران به چين در ماه مارس به پايين ترين سطح خود نسبت به سه ماهه اول سال جاری رسيد. بلومبرگ براساس آمار ارائه شده توسط گمرک چين می گويد، واردات نفت چين، بزرگترين خريدار نفت از ايران، با ۶ و ۲ دهم درصد کاهش به ۲۵۴ هزار بشکه در روز رسيده است. ميانگين واردات نفت از ايران در سال گذشته، ۵۵۷ هزار و ۴۱۳ بشکه در روز بود.

خبرگزاری رويترز نيز می گويد، واردات نفت کره جنوبی از ايران در ماه مارس سال جاری با ۴۰ درصد کاهش به ۱۵۵ هزار بشکه در روز رسيد. تصميم کره جنوبی در کاهش واردات نفت از ايران در راستای تصميم ديگر کشورهای آسيايی از جمله ژاپن در تحريم بين المللی نفت ايران است. گزارشهای ديگر همچنين حاکی است که کشورهای اندونزی و فيليپين واردات نفت از ايران را متوقف کرده اند. گفته می شود، هند و ترکيه نيز برای جايگزين کردن بخشی از واردات نفت از ايران به دنبال فروشنده های ديگر می گردند.

اخيراً خريد نفت ایران از سوی کشورهای اسپانيا، آلمان، يونان، بريتانيا و فرانسه در چارچوب تحريم نفت ايران توسط اتحاديه اروپا متوقف شده است. اتحاديه اروپا که ۱۸ درصد نياز نفتی خود را از ايران تامين می کند، از اول ماه ژوييه سال جاری واردات نفت از ايران را کاملاً متوقف خواهد کرد.

مهلت آمريکا برای توقف و يا کاهش چشمگير خريد نفت کشورهای جهان از ايران تا آخر ماه ژوئن سال جاری به پايان می رسد.

گروه تحقيقات انرژی موسسه مالی جی پی مورگان اخيراً در گزارشی اعلام کرد، احتمالاً توليد نفت ايران به علت کاهش حجم صادرات نفت، در اوائل تابستان امسال با کاهش يک ميليون بشکه ای در روز روبرو خواهد شد.

تنگه هرمز بين ايران و عمان، محل انتقال حدود ۲۰ درصد از نفت جهان است. ايران تهديد کرده است در تلافی با تحريم های آمريکا و اروپا صادرات نفت از خليج فارس را مسدود می کند.

XS
SM
MD
LG