لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

تبعات تحريم ها بر مناسبات ايران با ترکيه، سوييس و ژاپن


تبعات تحريم ها بر مناسبات ايران با ترکيه، سوييس و ژاپن
تبعات تحريم ها بر مناسبات ايران با ترکيه، سوييس و ژاپن

صادرات ترکيه به ايران در پی اعمال تحريم ها بر تهران کاهش يافت. وزير اقتصاد ترکيه روز سه شنبه گفت ضمن کاهش ۲۰ درصدی صادرات به ايران ميزان نفت وارداتی ايران به ترکيه نيز کاهش يافته است. آقای کاگليان که در جمع خبرنگاران در شهر واشنگتن صحبت می کرد اين اقدام را نتيجه تحريم های غرب عليه ايران بخاطر فعاليت هسته ای اش اعلام کرد. ترکيه يکی از شش واردکننده اصلی نفت خام ايران در نيمه نخست سال ۲۰۱۱ به شمار می رفت. آنکارا اعلام کرده که ۲۰ درصد از واردات نفتی خود از ايران را در سال ۲۰۱۲، کاهش می دهد.

سوييس نيز تحريم های مالی عليه ايران را افزايش داد. در بيانيه دولتی سوييس که روز سه شنبه منتشر شد آمده است دارايی های ۱۱ فرد و شرکت ايرانی در اين کشور مسدود شده است. اين اقدام سوييس در راستای تحريم های اتحاديه اروپا عليه ايران بخاطر برنامه هسته ای اش صورت گرفته است. دولت سوييس همچنين اعلام کرد که درباره ممنوعيت خريد و واردات نفت ايران تصميم گيری می کند. بانک های سوييس متهم هستند که با برخی شرکت ها و افراد نزديک به دولت ايران مبادلات مالی دارند.

در همين حال بزرگترين شرکت ژاپنی خريدار نفت ايران، با کاهش سطح مبادلات، قرارداد ساليانه اش با تهران را تمديد کرد. «شوآ شل» که در سال گذشته ميلادی روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از ايران خريداری می کرد اکنون بين ۱۵ تا ۲۰ درصد اين ميزان را کاهش داده است. اين قرارداد نفتی پس از آن تمديد شد که ايران با درج تبصره ای در قرارداد، توافق کرد که چنانچه خريدار ژاپنی به دليل فشارهای بين المللی نتواند نفت ايران را خريداری کند از پرداخت جريمه معاف شود. در راستای تحريم های آمريکا و اتحاديه اروپا، ژاپن و ۱۰ کشور اروپايی به شرط کاهش مبادلات، اجازه ادامه معاملات نفتی با ايران را پيدا کردند.

XS
SM
MD
LG