لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

پالایشگاه‌ های هند یک قسط از بدهی به ایران را پرداخت می کنند


در آستانه برداشتن تحریم های غرب از روی ایران، پالایشگاههای نفتی هند اعلام کردند که روز چهارشنبه هشتم مهر ماه، ۷۰۰ میلیون دلار از بدهی تقریباً ۶ و نیم میلیارد دلاری نفتی خود را به ایران پرداخت خواهند کرد.

این نخستین پرداخت هند در سال جاری میلادی به شمار می‌رود. برخی از مقامات که مایل نیستند نامشان فاش شود، گفتند پالایشگاه‌های نفتی هند بخش دیگری از بدهی خود را به همین مبلغ در ماه آینده پرداخت خواهند کرد.

به دلیل تحریم‌های غرب بر سر برنامه اتمی تهران و نبود امکان پرداخت پول خرید نفت به ایران، پالایشگاه‌های نفتی هند، از جمله پالایشگاه دولتی مانگالور، شرکت نفت هند و شرکت غیردولتی «اِسار» بابت خرید نفت، مبلغ ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیوند دلار به ایران بدهکار بودند، که ۴۰۰ میلیون دلار آن را در ماه نوامبر سال گذشته میلادی پرداخت کردند.

در پی توافق موقت هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی در اواخر سال ۲۰۱۳ در ژنو، طرفین توافق کردند که بخش هایی از دارایی‌های مسدود شده ایران در مقابل برخی اقدامات نظیر کاهش ذخیره اورانیوم و توقف غنی‌سازی، آزاد شود. این روند تا هنگام اجرای توافق نهایی هسته‌ای که میان ایران و کشورهای ۱+۵ ادامه خواهد یافت.

توافق جامع هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که چهاردهم ژوئیه سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) در وین پایتخت اتریش حاصل شد، احتمالا اوایل سال آینده میلادی اجرایی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG