لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

نمایندگان منتقد توافق ژنو: ایران یک دلار هم برداشت نکرده است


شرکت کنندگان در همایش دلواپسیم انتقادات تندی علیه توافق ژنو مطرح کردند
شرکت کنندگان در همایش دلواپسیم انتقادات تندی علیه توافق ژنو مطرح کردند
دو نماینده مجلس ایران، در گفت و گوهایی جداگانه اعلام کردند که ایران پس از توافق هسته ای در ژنو نتوانسته است حتی یک دلار از دارایی های آزاد شده خود برداشت کند.

اسماعیل کوثری، نماینده محافظه کار مجلس که جزو منتقدان توافق ژنو محسوب میشود، جمعه در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که مسئولان بانک مرکزی با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفتند با وجود لغو برخی از تحریم ها، ایران هنوز نتوانسته است حتی یک دلار از دارایی های خود را برداشت کند.

کوثری یکی از شرکت کنندگان همایش دلواپسیم بود که در آن انتقادات تندی به توافق هسته ای ژنو و تیم مذاکره کننده ایران شد.

از سوی دیگر، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم، گفت که ایران هنوز نتوانسته از چهار قسط اول پرداخت شده طبق توافق ژنو، پولی برداشت کند. نقوی البته از تلاش دولت ایران برای دسترسی به بقیه دارایی های کشور خبر داد و گفت: «ظاهرا برای دو قسط بعدی آن‌ها یک مکانیزم جدیدی را انتخاب کردند و اقساط پنجم و ششم به حساب امارات ریخته شده. ظاهرا این روش امکان برداشت دو قسط بعدی را ایران می‌دهد.»

بر اساس توافق ژنو، در مقابل محدود شدن برنامه هسته ایران، برخی از تحریم ها معلق می شود و ایران می تواند به بخشی از دارایی های خود دسترسی داشته باشد.

طی ماهها اخیر با وجود حمایت مقامات عالی رتبه ایران از تیم مذاکره کننده هسته ای، گروهی از محافظه کاران تندرو به شیوه مذاکره به شدت انتقاد کردند.
XS
SM
MD
LG