لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

گاردین: یک شرکت استرالیایی با انتقال محموله ۱۵ میلیون دلاری تحریم‌های ایران را نقض کرده است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

روزنامه گاردین در یک گزارش اختصاصی اعلام کرد یک شرکت که مالکیت آن در اختیار استرالیا است، با نقض تحریم‌های آمریکا محموله‌ای ۱۵ میلیون دلاری را به شکل مخفیانه از ایران خارج کرده است.

این گزارش، که روز جمعه ۲۵ مرداد ماه منتشر شده، به نقل از ویدئوها و مدارکی که به بیرون درز کرده و همچنین مسیر حرکت کشتی، نشان می‌دهد که یک محموله عظیم «کود اوره» ماه گذشته از ایران خارج شده و از طریق خاورمیانه به سوی چین رفته است.

بعد از آن، بار این کشتی به کشتی دیگری که در اختیار یک شرکت مستقر در هنگ‌کنگ به نام «کوانتوم فرتلایزر» (شرکت کود کوانتوم) است، منتقل شده است. شرکت کوانتوم زیرمجموعه «ای‌اس‌ایکس» استرالیا است.

این شرکت به گاردین گفته که در مورد مبدا این محموله «گمراه شده» و در حال حاضر مشغول خالی کردن بار کشتی است. اما گاردین با بررسی اسناد و مدارک داخلی شرکت کود کوانتوم گزارش داده است که این شرکت از مبدا این محموله با خبر بوده است. بار اصلی با «سی‌اس فیوچر» و از بندرعباس حرکت کرده و ثبت گمرکی‌ آن هم نشان می‌دهد بار آن «کود اوره» است.

ارزش محموله این کشتی، که با گذر از دریای عمان به لیان‌یونگنگ چین رسیده و سپس به کشتی «بالک آکویلا» منتقل شده، بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار ارزیابی شده است.

به نوشته گاردین، مکاتبات داخلی شرکت کوانتوم تمامی این مراحل را نشان می‌دهد.

صنایع پتروشیمی ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

ایالات متحده بارها به کسانی که با ایران و شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کنند هشدار داده است که هرگونه نقض تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی پیامدهای وخیمی را برای مرتکبان آن در پی خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG