لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

آغاز واگذاری سهام بانک‎های نظامی ایران به شیوه غیرمتعارف و به شرکت‌های خاص


در حالیکه پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی برای شفافیت مالی بیشتر بانک‌ها هنوز در ابهام قرار دارد، عرضه سهام پنج بانک نظامی به شکلی غیرمتعارف در بورس ایران آغاز شده است.

خبرگزاری مهر روز یکشنبه ۱۸ فروردین گزارش داده است که واگذاری سهام بانک‌های انصار، حکمت ایرانیان، قوامین، مهر اقتصاد و موسسه مالی اعتباری کوثر، از این روز از طریق بورس آغاز می شود.

آمریکا و برخی از کشورهای غربی و تعدادی از دولت‌های منطقه می‌گویند ایران منابع مالی شبه نظامیان نیابتی که متهم به اقدامات تروریستی هستند، را تامین می‌کند.​

ایالات متحده پیشتر در ۶ فروردین اعلام کرد که چندین فرد حقیقی و حقوقی در رابطه با ایران را به فهرست تحریم ها اضافه کرده است که یکی از آنها بانک انصار است.

بر اساس این بیانیه، این افراد و بانک انصار، وابسته به بنیاد تعاون سپاه، در تامین غیرقانونی پول مورد نیاز سپاه پاسداران نقش داشته اند.

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه نوشت، این موسسه ها قرار است در بانک سپه ادغام شوند و واگذاری سهام آنها نخستین گام برای این ادغام است. این در حالیست که طبق اطلاعات منتشر شده این موسسه ها بدهی بسیار سنگینی دارند و عملا ورشکسته هستند.

نکته دیگر اینکه سهام این بانکها قرار است تنها به چند شرکت مشخص، که برخی وابسته به نهادهای نظامی هستند، فروخته شود. برای مثال سهام بانک انصار قرار است به «شرکت ایرانیان اطلس» فروخته شود که وابسته به سپاه پاسداران است.

سهام موسسه مالی کوثر قرار است توسط شرکت عصر تجارت اقتصاد خریداری می‌شود. موسسه کوثر وابسته به وزارت دفاع، بانک قوامین وابسته به نیروی انتظامی، بانک انصار و مهر اقتصاد وابسته به سپاه و بانک حکمت ایرانیان وابسته به ارتش است.

واگذاری سهام این نهادهای مالی به موسسه‌های خاص و ادغام آنها در بانک سپه در حالیست که تصویب نشدن لوایح پیوستن ایران به کنوانسیون های مبارزه با جرائم سازمان‌ یافته فراملی (پالرمو) ومقابله با تامین مالی تروریسم(سی‌اف‌تی) در مجمع تشخیص مصلحت، حساسیت های بین المللی را نسبت به مشکلات مبادلات بانکی و پولی ایران بالا برده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG