لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

تحریم یک شرکت نفتی به دلیل همکاری با ایران از سوی آمریکا


آمریکا برای وارد آوردن فشار بیشتر بر ایران به دلیل خودداری از انجام تعهدات بین المللی خود در مورد برنامه اتمی، گام جدیدی برمی دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای که روز سه شنبه صادر کرد می گوید: «یک عنصر عمده استراتژی ایالات متحده بر توانایی ایران در تولید نفت و گاز متمرکز است که - بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد - ایران از آن برای تامین هزینه فعالیت های مرتبط با گسترش تسلیحات اتمی و نیز وارد کردن کالاهای دارای قابلیت کاربرد دوگانه استفاده می کند.»

در بیانیه همچنین آمده است که برپایه این استراتژی وزارت امور خارجه به استناد قانون تحریم های ایران، تحریم هایی را بر شرکت «بلوروسنفت»، به دلیل مشارکت در بخش نفت ایران، برقرار می کند.

بیانیه می افزاید وزارت امور خارجه در جریان یک بررسی کامل تایید کرده که شرکت در سال ۲۰۰۷ برای اجرای پروژه توسعه میدان نفتی «جوفیر» در ایران، یک قرارداد ۵۰۰ میلیون دلار با شرکت نفتیران منعقد کرد. قانون تحریم های ایران ایجاب می کند تحریم هایی بر شرکت هایی که بیش از ۲۰ میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری می کنند وضع شود.

اقدام علیه شرکت بلوروسنفت، گام جدیدی است که آمریکا در جهت برقراری تحریم هایی بر ایران بر می دارد. در سپتامبر ۲۰۱۰، وزارت امور خارجه تحریم هایی را بر شرکت نفتیران اعلام کرد و برای ترغیب پنج شرکت عمده بین المللی انرژی به پایان دادن به سرمایه گذاری در ایران و دادن اطمینان از شرکت در فعالیت های جدید مرتبط با انرژی، که ممکن است قابل تحریم باشند، «مقررات ویژه» مندرج در قانون جامعه تحریم های ایران، مصوبه ۲۰۱۰ را به اجرا گذاشت.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا گفته می شود از اول ماه ژوئیه ۲۰۱۰ که پرزیدنت اوباما قانون را امضا کرد، توانایی ایران برای جلب سرمایه گذاری جدید جهت توسعه منابع نفت و گاز آن و تولید یا وارد کردن فراورده های نفتی پالایش شده به شدت محدود شده است.

XS
SM
MD
LG