لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۴۰

استفاده جمهوری اسلامی ایران از بانکی در آلمان برای دور زدن تحریم ها


استفاده جمهوری اسلامی ایران از بانکی در آلمان برای دور زدن تحریم ها

مقامات مالی آلمانی می گویند در حال تحقیق درباره بانکی در هامبورگ هستند که به ایران کمک می کرده است در مراودات مربوط به برنامه های موشکی و هسته ای اش، تحریم های بین المللی را دور بزند.

یک سخنگوی وزارت امور مالی آلمان می گوید برلین هیچ گونه اطلاعی درباره عملکرد غیرقانونی یا اشتباه این بانک تجاری ایرانی- اروپایی ندارد. او در عین حال می گوید مقامات آلمانی درباره اتهامات وارده به این بانک تحقیق و تجسس می کنند.

روزنامه وال استریت جورنال گزارش داده است که این بانک مستقر در آلمان، از طرف شرکت های ایرانی که در فهرست سیاه سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده قرار دارند و مورد تحریم قرار گرفته اند، در امور بازرگانی و تجارتی مشارکت می کند.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، بانک مذکور فعالیت هایی به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار برای شرکت های ایرانی مرتبط با برنامه های تسلیحاتی جمهوری اسلامی از جمله شرکت های تحریم شده ایرانی را انجام داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن دور چهارم تحریم های بین المللی را علیه ایران تصویب کرد. این اقدام به دلیل سرپیچی ایران از خواست جامعه بین الملل برای توقف غنی سازی اورانیوم صورت گرفت.

پس از آن، کنگره آمریکا تحریم های اضافی را علیه ایران اعمال کرد که فراتر از تمهیدات تصویب شده در سازمان ملل متحد است.

بانک مستقر در هامبورگ که متعلق به ایران است، بیش از سی سال پیش تأسیس شده است و بر تجارت خارجی با ایران متمرکز است.

بانک EHI در فهرست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا است اما در فهرست سیاه اروپا گنجانده نشده و از سوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تحریم نشده است.

XS
SM
MD
LG