لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

حمله صادق لاریجانی به منتقدان به جای توضیح درباره ادعاها درباره دخترش


آقای لاریجانی گفته غربی ها پشت گزارش ها علیه دختر او هستند.
آقای لاریجانی گفته غربی ها پشت گزارش ها علیه دختر او هستند.

در حالیکه برخی منتقدان رئیس قوه قضائیه ایران مدعی شده اند که دختر او به اتهام جاسوسی بازداشت شده، صادق لاریجانی بدون توضیح در این مورد، اتهام زنندگان را دنبال کننده «پروژه‌های سازمان‌های امنیتی غربی» نامید.

صادق لاریجانی در یک سخنرانی گفت «شایعات» درباره خانواده اش، «ارزش پاسخگویی» ندارد.

حمله آقای لاریجانی در حالی است که یک هفته پیش، کانال تلگرامی «آمد نیوز» در خبری نوشت «زهرا اردشیر لاریجانی» دختر رئیس قوه قضائیه به دلیل تحویل دادن برخی بولتن‌های محرمانه به مقام‌های بریتانیایی متهم به جاسوسی شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، صادق لاریجانی منتشرکنندگان این گزارش را «اراذل و اوباش فراری فتنه ۸۸» خواند و مدعی شد که آنان «شناسایی» شده‌اند.

در روزهای اخیر چند مقام درباره ادعای اتهام علیه دختر رئیس قوه قضاییه موضع گیری کرده بودند. از جمله روز چهارشنبه ۱۲ مهر، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در واکنش به شایعاتی مبنی بر اتهام جاسوسی علیه دختر رئیس قوه قضائیه، اعلام کرد که هیچ یک از اعضای خانواده صادق لاریجانی متهم به جاسوسی نیستند.

این در حالیست که یک روز پیش از اظهارنظر وزارت اطلاعات، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس در توئیتی اعلام کرد که یک سوال از وزير اطلاعات درباره بولتن‌های محرمانه را به هیات رئیسه ارائه کرده است.

او در سوال خود از وزیر اطلاعات پرسیده است: «ضوابط و معيارهاى تهيه، انتشار و توزيع بولتن‌هاى محرمانه بين مقامات وچگونگى مراقبت و حفاظت از اطلاعات مندرج در آنها چيست؟»

به نظر می‌رسد این سوال نماینده تهران در رابطه با اخبار غیررسمی مربوط به دختر صادق لاریجانی بوده است.

دومین ادعا علیه صادق لاریجانی در یکسال

این دومین بار در یکسال گذشته است که اتهاماتی علیه صادق لاریجانی یا نزدیکان او مطرح می‌شود.

اواخر آبان سال گذشته در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وجود بیش از ۶۰ حساب بانکی به نام صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، محمود صادقی خواستار توضیح صادق لاریجانی در این مورد شد.

محمود صادقی، در سخنانی در صحن علنی مجلس از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، خواست که «برای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی» گزارشی از عملکرد حساب‌هایی که به نام او در بانک وجود دارد و سود حاصله و موارد مصرف آن طی پنج سال گذشته را ارائه دهد.

این سخنان واکنش تند صادق لاریجانی را در پی داشت و موجب شد که او به شدت از برادر خود که رئیس مجلس نیز هست، و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران انتقاد کند.

رئیس قوه قضائیه گفته بود که انتظار داشته رئیس مجلس و رئیس جمهوری که از واقعیت حسابها باخبر بودند پاسخ قاطعی به اتهامات مطرح شده می‌دادند.

چندی بعد دستگاه قضایی ایران سخنان محمود صادقی را مجرمانه دانست و به گفته آقای صادقی، شبانه در پی بازداشت او بود. این نماینده مجلس بعدها برای ادای توضیحات به دادسرا رفت.

رئیس قوه قضائیه ایران منصوب رهبر جمهوری اسلامی است و به نهادهای منتخب مردم نظیر مجلس شورای اسلامی و دولت پاسخگو نیست.

دفاع عضو محفل امنیتی از لاریجانی

روز پنجشنبه یک چهره امنیتی نیز از صادق لاریجانی دفاع کرد. حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در دفاع از لاریجانی گفت ادعای بازداشت دختر رئیس قوه قضائیه، «توسط سازمان‌های امنیتی غربی و متحدان آنها در منطقه» انجام شده‌است.

حسین طائب چهره امنیتی است که در وقایع سال ۸۸ از طریق کروبی نام او در پرونده گم شدن دختری به نام ترانه موسوی مطرح شد.

او سالهاست در نهادهای امنیتی اطلاعاتی بخصوص تشکیلات سپاه حضور دارد و از نزدیکان بیت آیت الله خامنه ای محسوب می شود.

رسانه های وابسته به سپاه پاسداران مدعی هستند که سایت آمد نیز توسط « روح الله زم» اداره می شود، ادعایی که آقای زم در چند نوبت در گفتگو با صدای آمریکا آن را تکذیب کرده و گفت موسس این سایت بود، اما اکنون در آن نقشی ندارد.

تنها دو هفته پیش، سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد محمد میلاد زم، برادر روح‌الله زم مؤسس وب‌سایت آمد نیوز از روز چهارم شهریور بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG