لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

حمايت روسيه از تحريم ايران محدودیت هایی دارد


حمايت روسيه از تحريم ايران محدودیت هایی دارد
حمايت روسيه از تحريم ايران محدودیت هایی دارد

واشنگتن پست زير عنوان «روسيه از تحريم ايران حمايت ميکند، اما با حد وحدود» می نويسد دیميتری مدودف، رئيس جمهوری روسيه روز پنجشنبه درمذاکراتی خصوصی به پرزيدنت اوباما گفت برای حمايت کشورش از تحريم های عليه ايران حد و حدودی وجود دارد، حتی در شرايطی که حرکت برای اقدامی يکپارچه در جهت مهار زدن بر بلند پروازيهای اتمی ايران سرعت گرفته است.

اوباما و مدودف در حاشيه مراسم امضای يک پيمان تاريخی کاهش تسليحات اتمی، ضمن تشکيل جلسه ای برای تبادل نظرهای خصوصی، متفقا قول حمايت از وضع تحريم های عليه ايران را دادند.

اوباما پس از يک جلسه در بسته هشتاد و پنج دقيقه ای با مدودف در صحبتی برای خبرنگاران ابرازاميدواری کرد که مذاکره کنندگان در نيويورک در بهار جاری قطعنامه ای قوی و سخت راعليه ايران عملی کنند.

اوباما گفت ما سخت تلاش خواهيم کرد مطمئن شويم تحريم های هوشمند و قوی، هردو، به زودی برقرار ميشود تا به ايران و کشورهای ديگر پيامی داده شود که جامعه بين المللی مسئله را جدی ميگيرد.

مدودف نيز در سخنانش گفت وی موافق است که کشورها نمی توانند چشم خود را به روی حرکت ايران در رفتن به دنبال تسليحات اتمی ببندند، و افزود نمی تواند با آنچه که اوباما گفت مخالف باشد. اما روشن ساخت که حمايت روسيه از تحريم ها مشروط به آن خواهد بود که هدف تغيير دادن در رفتار ايران باشد، نه مجازات مردم آن کشور.

مقامات هر دو کشور بعدا گفتند مدودف در مذاکرات خصوصی، يک رشته مخالفت هائی را در مورد تحريم ها مطرح ساخت، که اقدامات منجر به بروز مشقات اقتصادی، مشکلات مالی، يا تغيير رژيم در ايران، از جمله آنهاست.

سرگئی ريابکوف، قائم مقام وزير امور خارجه روسيه به خبرنگاران در پراگ گفت مدودف و اوباما در مورد تحريم هائی هدفمند و طراحی شده تبادل نظر کردند. ريابکوف گفت بطور مثال تحريم کامل صادرات فرآوردهای پالايش شده نفتی به ايران به معنای يک سيلی، يک ضربه، و يک شوک عظيم برای تمامی جامعه خواهد بود.

مقامات ارشد کاخ سفيد که در جلسه در بسته شرکت داشتند ميگويند مدودف برای اوباما خطوط قرمزی را شرح داد که روسيه نمی تواند از آنها بگذرد. اين مقامات حاضر نشدند وارد جزئيات مخالفت ها بشوند اما گفتند تحريم های مربوط به بخش انرژی ايران منتفی نشده است.

XS
SM
MD
LG