لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

اختلاف ایران و روسیه بر سر قرارداد نیروگاه بندرعباس و برقی کردن راه آهن


الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه
الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه

یک خبرگزاری روسی می گوید ایران بر سر اجرای توافق های ساخت یک نیروگاه حرارتی در بندرعباس و همچنین برقی کردن خطوط راه آهن از طریق تعیین شرایط جدید بر سر قیمت این پروژه ها، مانع تراشی می کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و یکی از روسای کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و روسیه این موضوع را در دیدار با محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در تهران اعلام کرد.

وزیر انرژی روسیه به وزیر ایرانی گفته است که قرارداد ها به جای اینکه با شرایط جدید از سوی ایران رو به رو شود، باید نهایی شود چرا که به گفته او، این شرایط روی اجرای توافق ها ترمز می گذارد.

به گزارش تاس، وزیر انرژی روسیه در واکنش به اظهارات وزیر ایرانی، گفته است که قیمت هایی که روسیه تعیین کرده با سطح جهانی مطابقت دارد.

پیش از این نیز خبرگزاری ها اعلام کرده بودند که روسیه تحویل پدافند هوایی اس ۳۰۰ به ایران را بار دیگر به تاخیر انداخته و این بار گفته است که آنها را در ماه اوت یا سپتامبر تحویل خواهد داد.

وزیر نفت ایران با وزیر انرژی روسیه دیدار کرد

در همین حال، روز دوشنبه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران پس از دیدار با وزیر انرژی روسیه، مواضع مسکو در مورد تولید نفت ایران را "دلگرم کننده" خواند.

پیشتر خبرگزاری ها گفته بودند که نواک برای متقاعد کردن ایران به عدم افزایش تولید نفت خود با هدف بالابردن قیمت این کالا به ایران سفر کرده است.

ایران با این پیشنهاد مخالفت کرده و می گوید که تا زمانی که سطح تولیدش به ۴ میلیون بشکه در روز نرسد، نباید دیگران از ایران بخواهند که تولید خود را افزایش ندهد.

عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا چندی پیش از ایران خواستند تا سطح تولید نفت خود را افزایش ندهد تا قیمت های جهانی نفت بالا برود.

بیژن زنگنه، روز یکشنبه بدون نام بردن از نام عربستان سعودی، گفت: "کسانی که در یک مقطعی به کاهش قیمت نفت دامن زدند، هم اکنون تحت فشار زیادی قرار دارند و دلشان نمی خواهد این وضع ادامه یابد."

میزان تولید نفت ایران در دولت محمود احمدی نژاد و در پی تحریم های بین المللی به شدت کاهش یافت.

قیمت نفت در بازار جهانی روز دوشنبه با اعلام خودداری ایران از توقف افزایش سقف تولید، به زیر بشکه ای ۴۰ کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG