لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۳

سفارت روسیه در تهران: ایران خبرنگار روس را آزاد کرد


ابتدا ایران گفته بود یولیا یوزیک، خبرنگار روس به جرم جاسوسی بازداشت شده است.
ابتدا ایران گفته بود یولیا یوزیک، خبرنگار روس به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

سفارت روسیه در ایران روز پنجشنبه، ۱۸ مهرماه، در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد که ایران خبرنگار بازداشت شده روس را آزاد کرده است.

یولیا یوزیک، خبرنگار روس، هفته گذشته پس از سفر به ایران، بازداشت شد.

به گزارش رویترز سفارت روسیه در تهران گفت که در نتیجه تلاش های مشترک وزارت خارجه روسیه و سفارت روسیه در تهران، طرف ایرانی تصمیم گرفت یولیا یوزیک، شهروند روسیه، را آزاد کند.

به گفته سفارت روسیه، خانم یوزیک، صبح روز پنجشنبه، با یک پرواز به مسکو برگشت.

آزادی نسبتا سریع این خبرنگار روس در شرایطی صورت می گیرد که مقامات دولتی ایران در پاسخ به اعتراضات گروه های حقوق بشری و کشورهای غربی درباره دستگیری و بازداشت شهروندان غربی و دو تابعیتی، بر «استقلال قوه قضاییه ایران» تاکید می کنند.

کشورهای غربی می گویند هدف ایران از بازداشت شهروندان دو تابعیتی و غربی، استفاده از آنها به عنوان مهره در چانه زنی های سیاسی با این کشورها است.

در حال حاضر چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، نازنین زاغری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG