لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

آمریکا روسیه، چین و ایران را به تلاش برای دخالت در انتخابات میاندوره‌ای کنگره متهم کرد


جایگاه های رای گیری در ایالت مینه سوتا
جایگاه های رای گیری در ایالت مینه سوتا

نهادهای اطلاعاتی، انتظامی و امنیتی آمریکا نسبت به دخالت روسیه، چین و ایران در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا هشدار داده‌اند.

چهار مرکز اطلاعاتی، انتظامی و امنیتی ایالات متحده روز جمعه ۲۷ مهر در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که روسیه، چین و ایران از طریق شبکه‌های اجتماعی دست به انتشار اطلاعات نادرست در مورد نامزدهای انتخابات زده اند.

در بیانیه مشترک از سوی دفتر اطلاعات ملی، وزارت دادگستری، دفتر تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و وزارت امنیت داخلی آمریکا آمده است: «دخالت خارجی در انتخابات آمریکا تهدیدی علیه دموکراسی ما به شمار می‌رود. شناسایی و جلوگیری از این دخالت اولویت اصلی دولت فدرال است.»

این در حالیست که روز جمعه دولت ایالات متحده رسما علیه یک شهروند روسیه به نام النا الکسیونا خوسیاینوا به دلیل تلاش برای دخالت در نظام سیاسی آمریکا، از جمله دخالت در انتخابات میان دوره‌ای امسال کنگره، اعلام جرم کرد.

«جان دمرز» معاون امنیت ملی دادستان کل کشور، زکری ترویلیگر، دادستان شرق ویرجینیا و «کریستوفر ری» رئیس پلیس فدرال آمریکا این خبر را پس از طرح شکایت اعلام کردند.

معاون دادستان کل آمریکا در این باره گفت که این شهروند روس همراه با چند نفر دیگر، در چارچوب عملیات روسیه به قصد نفوذ در ساز و کار دموکراتیک ایالات متحده، فعالیت‌‌هایی داشته است.

دادستان نیز گفته است، هدف استراتژیک این توطئه، که تا به امروز نیز ادامه دارد، ایجاد اختلاف و دودستگی در نظام سیاسی آمریکا و تضعیف پایه‌های دموکراتیک کشور است.

این شهروند روس اهل سن پترزبورگ برای همان شرکت تحقیقاتی فعال در حوزه شبکه‌های اجتماعی کار می‌کرد که بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در ماه فوریه علیه آن اعلام جرم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG