لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۶

روس اتم از «راه اندازی کامل» نیرگاه اتمی بوشهر خبر داد


نخستین نیروگاه برق اتمی ایران، که جمهوری اسلامی آن را مظهر صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش توصیف می کند، بنا به اطلاعیه ای که شرکت دولتی روس اتم در روز جمعه منتشر کرد، وارد مرحله کامل ظرفیت عملیاتی خود شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از مسکو می گوید این نیروگاه ساخت روسیه شهریور پارسال برای پایان دادن به سوء ظن های حاکی از سوء استفاده روسیه از پروژه ساختمانی آن به عنوان ابزاری برای پیشبرد مقاصد سیاسی، به شبکه سراسری برق ایران وصل شده بود.

تهران تولید برق را هدف اصلی برنامه اتمی خود توصیف می کند، اما مخالفان می گویند هدف واقعی تهران دسترسی به توانائی تولید تسلیحات اتمی است.

با اینحال نیروگاه برق اتمی بوشهر از دیدگاه بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی، تهدیدی عمده محسوب نمی شود بلکه نگرانی آنها معطوف به تاسیساتی است که تهران، با سرپیچی از خواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای غنی سازی اورانیوم به راه انداخته است.

آژانس اتمی سازمان ملل متحد این هفته اعلام کرد تهران در ظرف چند ماه شمار سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم را در تاسیسات زیر زمینی دو برابر کرده است، که نشان می دهد به گسترش برنامه اتمی خود به رغم تحریم های غربی و تهدید های نظامی اسرائیل ادامه می دهد.

رویترز در گزارش خود می گوید روسیه ضمن هشدار به اسرائیل و آمریکا علیه حمله به تاسیسات اتمی ایران گفته است با زیر فشار گذاشتن تهران از طريق تحریم های جدید و فراتر از مصوبات شورای امنیت، که آخرین آنها در سال ۲۰۱۰ به تصویب رسید، مخالف است.
XS
SM
MD
LG