لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

جان بولتون: ایران و روسیه دوستان ما نیستند؛ ضرورت یک استراتژی پسا داعش


جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل
جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

مقاله جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

کارزار کند ضد داعش به نقطه پایان نزدیک می شود ولی مساله اصلی نبود استراتژی بلند مدت آمریکا در برابر خلاء سیاسی منطقه ای است که باید پس از داعش به شکلی پر شود.

آمریکا باید حمایت نظامی خود از دولت کنونی عراق را متوقف یا به شدت کاهش بدهد. با وجود این که عراق ظاهر خود را به عنوان یک کشور متشکل از کردها، عرب های سنی و عرب های شیعه حفظ کرده است، اما پایتخت آن زیر تسلط شیعیان وفادار به ایران قرار دارد.

عراق امروز یادآور اروپای شرقی در اواخر دهه چهل میلادی زمانی است که شوروی موقعیت اش را تحکیم می کرد. بسط کنترل سیاسی و نظامی بغداد به مناطق باز پس گرفته شده از داعش تنها به پیشبرد قدرت تهران می انجامد. این نمی تواند در جهت منافع آمریکا باشد.

کردهای عراقی در وضعیت نسبی استقلال و در آستانه اعلام آن هستند. آن ها برای تسهیل ایجاد یک کردستان بزرگ با داعش می جنگند. کردها به ویژه در سوریه و ترکیه یکپارچه نیستند. تمام آن ها نگاهی مثبت به آمریکا ندارند. کردهایی که در سوریه با داعش می جنگند با مارکسیست های پ ک ک در ترکیه در ارتباط هستند.

آن ها تهدیدی واقعی برای تمامیت ارضی ترکیه محسوب می شوند. هر چند این امر اینک با چرخش رجب طیب اردوغان علیه نگرش غرب محور سکولار کمال آتاتورک کمتر نگران کننده به نظر می رسد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG