لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۵۶

سازمان گزارشگران بدون مرز «رکورد شرم‌آور» بازداشت روزنامه نگاران در ایران را محکوم کرد


محمدرضا علی زمانی (راست) و آرش رحمانی پور (چپ) بیش از یک هفته پیش به اتهام مشارکت در «اغتشاشات» خیابانی اعدام شدند

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر ساخت، بازداشت های گسترده اخیر در ایران را محکوم کرد. در این بیانیه گفته می شود: «در آستانه برگزاری مراسم بزرگداشت سی و يکمين سالگرد انقلاب اسلامی در ايران مسوولان جمهوری اسلامی با دستگيری‌ گسترده فعالان و روزنامه ‌نگاران همه توان خود را به‌ کار گرفته‌اند تا مانع از تظاهرات اعتراضی عليه رژيم شوند».

ژان فرانسوا ژوليارد دبير اول گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام کرد: «در پی دستگيری‌های گسترده چند روز گذشته آمار روزنامه‌ نگاران و وب‌ نگاران زندانی از مرز ۶۵ نفر گذشته است. اين تعداد روزنامه نگار زندانی در يک کشور در ۲۵ سال گذشته و از تاريخ تاسيس گزارشگران بدون مرز بی‌ سابقه است».

سازمان گزارشگران بدون مرز با ارسال نامه‌ ای به کميسر حقوق بشر سازمان ملل مراتب نگرانی عميق خود را از وضعيت نقض حقوق بشر و آزادی بيان و مطبوعات در ايران، اعلام و از او خواست به مقامات مسئول جمهوری اسلامی در باره عدم رعايت تعهدات بين المللی هشدار دهند.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین به مسئولان ۲۷ کشور اروپایی، آمریکا، کانادا و برخی دیگر از کشورها که حقوق بشر را محترم می شمارند، درباره اعدام های احتمالی قریب الوقوع در ایران ابراز نگرانی کرده و از آنها خواست «هم صدا مضحکه عدالت و دادگاه‌های فرمايشی را محکوم کنند».


در این نامه همچنین از کشورها خواسته شده به جمهوری اسلامی هشدار دهند که «در برابر اعدام‌ مخالفان و معترضان اين کشورها واکنش جدی نشان خواهند داد و به نام دفاع از حقوق بشر سفرای خود را از اين کشور فرا خواهند خواند».

به نوشته سازمان گزارشگران بدون مرز مستقر در پاریس، نام برخی از روزنامه نگاران بازداشت شده در روزهای ۱۸ و ۱۹ بهمن ماه به قرار زیر است:
• اکبر منتجبی، روزنامه نگار بسياری از روزنامه‌های توقيف شده از جمله اعتماد ملی
• احمد جلالی فراهانی، خبرنگار مهرنيوز که يک روز پس از اخراج بازداشت شده است
• سميه مومنی، روزنامه نگار نشريه نسيم بيداری
• مهسا جزينی، خبرنگار روزنامه ايران در اصفهان
• زينب کاظم خواه، خبرنگار هنری ايسنا
• امير صادقی، عکاس روزنامه فرهنگ آشتی
• حسن ظهوری، خبرنگار خبرگزاری ميراث فرهنگی
• احسان مهرابی، خبرنگار روزنامه فرهيختگان
• وحيد پوراستاد، روزنامه ‌نگار باسابقه روزنامه فرهيختگان

گزارشگران بدون مرز ضمن ابراز نگرانی و بي اطلاعی از سرنوشت ده ها روزنامه نگار و وب نگار که در روزهای گذشته بازداشت شده اند، در ادامه بیانیه روز سه شنبه خود می نویسد در تاريخ ١۴ بهمن گزارشگران بدون مرز از بازداشت علی محمد اسلام پور، سردبير نشريه ندای وقت و مدیر وبلاگ قصرنیوز، مطلع شد که پس از احضار به شعبه نهم دادگاه انقلاب کرمانشاه به اتهام «نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی» زندانی شد.

وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی در ١٧ بهمن ماه با انتشار اطلاعيه ای مسوليت بازداشت ٧خبرنگار و روزنامه نگار را برعهده گرفت و بدون ذکر نام بازداشت شدگان آنان را به همکاری با راديو فردا و «آموزش‌هايی در زمينه شيوه‌های مختلف براندازی نرم و اخلال در نظم و امنيت عمومی، شايعه ‌سازی و ساير اقدامات خرابکارانه» متهم کرد.

از ایران خبر می رسد دسترسی به شبکه اینترنت در چند روز گذشته با اشکال های فراوان همراه بوده و در برخی نقاط کاملا قطع شده است. همچنین ارسال پیامک از طریق موبایل نیز قطع شده است.

XS
SM
MD
LG