لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

واکنش دولت روحانی به منتقدان قدم زدن ظریف و کری


واکنش دولت به منتقدان قدم زدن وزرای امورخارجه ایران و آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00
دانلود

در حالی که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از قدم زدن وزرای امورخارجه ایران و آمریکا انتقاد می کنند، دولت حسن روحانی از این کار ظریف حمایت کرده است. بر اساس برخی گزارش ها رییس جمهوی ایران در حاشیه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به اعتراض برخی منتقدان محافظه کار، واکنش نشان داده است.

در حالی که از قدم زدن جان کری و محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه آمریکا و ایران حدود ۱۰ روز گذشته است، اما هنوز در تهران محافظه کاران تندرو از دولت حسن روحانی و نحوه مذاکرات او با آمریکا انتقاد می کنند.

در حاشیه نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی، حسن رحیم پور ازغدی؛ از چهره های محافظه کار، از قدم زدن کری و ظریف انتقاد کرد. حسن روحانی هم واکنش نشان داد که این انتقادها را عوام فریبانه و از روی کم اطلاعی توصیف کرد.

سایت انتخاب نوشته دفاع روحانی با اعتراض برخی چهره های دیگر محافظه کار مثل حداد عادل روبرو شده و جلسه متشنج می شود و درنهایت، رییس جمهوری جلسه را ترک می کند. اما حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی آقای روحانی، بدون این که اصل مشاجره را رد کند، گفته رییس جمهوری جلسه را ترک نکرده است.

در ده روز گذشته، محافظه کاران انتقاد از وزیر امورخارجه دولت را افزایش داده اند.
همین هفته ۲۱ نماینده مجلس طرح سوال از محمدجواد ظریف را امضا کرده اند که چرا با همتای آمریکایی اش در ژنو قدم زده است.

برخی مثل حسین علیزاده، دیپلمات پیشین ایران می گویند دلیل ناراحتی محافظه کاران این است که دولت روحانی آنها را در مذاکرات بازی نمی دهد.

به گفته آقای علیزاده «اگر توافقی صورت بگیرد، این مسئله بر انتخابات مجلس سال آینده تاثر خواهد گذاشت و اساسا تندروهایی که بر طبل مخالفت می کوبیدند، از چرخ خارج خواهند شد.»

سخنگوی دولت روحانی پیشتر انتقاد از قدم زدن وزرای خارجه ایران و آمریکا را سخیف نامیده بود. در حالی محافظه کاران از این رفتار انتقاد می کنند ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران اعلام کرده شش سال پیش در مذاکرات هسته ای، سعید جلیلی نماینده ایران، ۴۵ دقیقه با نیکلاس برنز، معاون وقت وزیر خارجه آمریکا قدم زده بود اما حالا محافظه کاران بدون اشاره به آن قدم زدن، از پیاده روی ظریف و کری انتقاد می کنند.

XS
SM
MD
LG