لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

روحانی: کشور در دوره تحریم در حال بازگشت به ۵۰ سال پیش بود


رئیس جمهوری ایران با تشریح وضعیت اقتصادی کشور در سالهای گذشته بار دیگر از "غارت پول ملت به بهانه دور زدن تحریم" سخن گفت.

حسن روحانی روز شنبه ۲۴ بهمن در مجمع سالیانه بانک مرکزی در تشریح شرایط اقتصادی دوران تشدید تحریم‌ها علیه ایران گفت که کشور در حال بازگشت به دوران ۵۰ -۶۰ سال قبل بود.

او گفت: "به زمان صراف و صرافی و به سراغ چمدان و پول در چمدان رفتیم. آقای روحانی ادامه داد که در آن شرایط "بداندیشانی به بهانه دور زدن تحریم پول ملت را غارت کردند."

سخنان آقای روحانی در حالی ایراد شد که مقامات جمهوری اسلامی تا پیش از روی کار آمدن دولت آقای روحانی، دور زدن تحریم‌ها را از موفقیت های دولت عنوان می‌کردند. همچنین بابک زنجانی، میلیاردر جوانی به اتهام فساد مالی در زندان است به منظور دور زدن تحریم ها و فروش نفت با دولت همکاری میکرد.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تحریم بانکی علیه ایران به معنای تحریم همه چیز بود از مدیران بانکی ایران خواست که مشکلات پیش آمده در زمان تحریم را در این دوره جبران کنند. او همچنین از بانکها خواست تا فعالیت خود را بیشتر کرده و خود را برای حضور در فضای رقابتی آماده کنند.

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود درباره تک نرخی شدن ارز و واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی گفت نرخ ارز در شش ماهه دوم سال آینده باید تک نرخی شود. او گفت که این امر جلوی بسیاری از مفاسد را می‌گیرد و ثبات بیشتری به بازار می‌دهد.

در حال حاضر ارز در ایران با دو قیمت دولتی و آزاد به فروش می رسد. دلار دولتی که توسط بانکها برای موارد تعیین شده به فروش می رسد حدود ۵۰۰ تومان از دلار آزاد ارزان‌تر است. دولت حسن روحانی طی ماههای گذشته تلاش کرد نرخ ارز دولتی را به ارز آزاد نزدیک کند اما این امر با نوسان شدید نرخ ارز آزاد چندان امکان‌پذیر نشد.

رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود از بانک مرکزی خواست که تمام موسسات مالی را اعتبارسنجی کرده و جدول رتبه بندی آنها را منتشر کند. او با بیان اینکه شرایط برخی از موسسات نگران کننده است گفت که دولت و شورای عالی امنیت ملی در این زمینه آماده همکاری با بانک مرکزی است.

بانک مرکزی ایران پیشتر بسیاری از موسسات مالی و اعتباری فعال در ایران را غیرمجاز اعلام کرده بود اما این موسسات همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. معضلات قانونی و تخلفات این موسسات هر از چند گاهی مشکلات بسیاری برای سپرده گذاران آنها به وجود می‌آورد.

XS
SM
MD
LG