لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۰

دیدار روحانی با رئیس مجلس: نخستین گام برای همکاری


روز یکشنبه ۲۶ خرداد، حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

در این نشست مشترک که در محل مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت به نوشته خبرگزاری های داخلی، دو طرف درباره مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و راه حل های مشترک برای رفع آنها گفت و گو کردند.

حسن روحانی در پایان نشست به خبرنگاران گفت در این دیدار اولین قدم را برای همکاری دو قوه برداشتیم تا در آینده نزدیک این همکاری آغاز شود.

در دوران دولت محمود احمدی نژاد رابطه مجلس و دولت از نکات بحث انگیز و هزینه ساز حکومت بود. در حالی که مجلس رئیس قوه مجریه را به قانون شکنی و عدم اجرای قوانین تصویب شده و کوچک شمردن مجلس و نداشتن روح مشورت با مجلس در مورد انتخاب وزیران متهم می کرد، احمدی نژاد نیز مدعی بود که مجلس با دولت او همکاری نمی کند و در کار آن اخلال و کارشکنی می کند.

اوج اختلاف میان مجلس و قوه مجریه هنگامی به صورت علنی بروز یافت که احمدی نژاد با حضور در مجلس، فاضل لاریجانی، یکی از برادران لاریجانی را متهم به رانت خواری و سوء استفاده از مقام دو برادر دیگر کرد که ریاست دو قوه مقننه و قضائیه را برعهده دارند. سایت های نزدیک به دولت نیز گه گاه اسناد و مطالبی درباره سوء استفاده های محمد جواد لاریجانی، دیگر برادر روسای دو قوه در زمینه زمین خواری و صدمه زدن به منابع کشاورزی در جهت توسعه منافع خود فاش کرده بودند.

علی لاریجانی که جزو اصولگرایان معتدل شمرده می شود، در پایان این دیدار بر رایزنی در مورد کابینه دولت آینده تاکید کرد و افزود:«در نشست امروز پیرامون شرایط کشور به ویژه ضروریات مثل کنترل تورم و مشکلات بیکاری بحث و گفت و گو شد.»
علی لاریجانی پیش از این دیدار پیام تبریکی نیز به حسن روحانی ارسال کرده بود.
حسن روحانی همچنین به خبرنگاران گفت:«در دیدار با رئیس مجلس اولین قدم را برای همکاری دو قوه برداشتیم تا در آینده نزدیک همکاری بین دو قوه آغاز شود».

او با تاکید بر این که پیش تر نیز دیدارهای فراوانی با آقای لاریجانی داشته، به شادمانی مردم در خیابان ها پس از اعلام رئیس جمهور منتخب اشاره کرد و گفت مردم با شادی شب گذشته نشان دادند به آینده امیدوار هستند.حسن روحانی افزود: «احساس همه ملت این است که اخلاق و تعادل در کشور مستحکم تر می شود». آقای روحانی که با شعار تدبیر و امید به ریاست جمهوری رسیده است ابراز امیدواری کرد که مشکلات به تدریج و از طریق مشورت با صاحب نظران حل و فصل شود.

اعلام همکاری فراکسیون اکثریت مجلس
فراکسیون اکثریت مجلس نیز که از علی لاریجانی حمایت می کند، با انتشار بیانیه ای ضمن تبریک گفتن به حسن روحانی برای پیروزی د رانتخابات، آمادگی خود را برای همکاری و «تعامل همه جانبه » با رئیس جمهوری منتخب اعلام کرد.

در بیانیه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت آمده است: «پس از هفته ها گفتن و شنودن در صحنه انتخابات اکنون نوبت کار همه جانبه و ارتقای وضعیت کشور است.»

این فراکسیون در اردیبهشت ۱۳۹۱ با حضور ۲۰۰ نماینده مجلس اعلام موجودیت کرد. کاظم جلالی دبیر هیئت موسس این فراکسیون، به هنگام اعلام موجودیت این فراکسیون، مشی اصولی آن را اعتدال، استفاده از همه نخبه گان و دوری از تهران محوری اعلام کرده بود. محمد حسن ابوترابی و محمد رضا باهنر از جمله اعضای این فراکسیون اند.
XS
SM
MD
LG