لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

ترافیک سنگین و علاقه فراوان ایرانی ها به خودروهای سفید


گزارشی از کیم هییِلم گارد در روزنامه «یو اس ای تودی»

روز نخست حضورم در تهران صرف این شد که هنگام عبور از خیابان کشته نشوم.

تهران به ترافیک سنگین و رانندگان پر هیجان اش معروف است. صبح، شب، بعد از نیمه شب فرقی نمی کند.

نمی دانم در شهری که بزرگتر از نیویورک است چه تعداد خودرو در تردد است. تهران شهری با ۱۲ میلیون جمعیت و ظاهرا بیش از این تعداد خودرو است.

وقتی خلبان پرواز لندن به تهران از نیم ساعت تاخیر در پرواز خبر داد. مسافر ایرانی کنار دست من از این که این تاخیر باعث گیر افتادن او در ترافیک تهران خواهد شد، ابراز گلایه می کرد.

عکاس ایرانی که برای همراهی در سفر به تهران استخدام کرده بودم، موقعی که از ساعت ورودم مطلع شد، در «واتس اپ» برایم نوشت: «عالی! ترافیک نیست.»

با این اوصاف، اصلا درکی از ترافیک تهران نداشتم.

ابعاد ترافیک و شمار خودروها جای تعجب نبود، زیرا نمونه اش را در بانکوک، استانبول، لس آنجلس، مسکو و دیگر شهرهای بزرگ به شدت پر ترافیک دیده بودم. تفاوت در تهران در این است که اوضاع رانندگی تقریبا مانند بازی های ویدئویی غیرقابل مهار است.

چنین تجربه ای نداشتم.

توانایی رانندگان در تصمیم‌گیری های سریع در بی اعتنایی به چراغ قرمز، خط کشی عابر پیاده و چهارراه های شلوغ مایه شگفتی است. همین مهارت ها باعث شده ایران مرگبارترین جاده های دنیا را داشته باشد.

کمک نیاز داشتم. هنگام عبور از خیابان بازوی مترجم همراهم را می گرفتم.

مثل کودکی بودم که در روز نخست مدرسه پشت پدر و مادرش پنهان می شود.

عابران پیاده از این همه تاکسی، وانت و موتورسیکلت نگران به نظر نمی رسند.

موتورسیکلت ها پر سر و صدا با اگزوزهایی بد بو در حرکت هستند. مرد و زن و یکی دو بچه بدون کلاه ایمنی بر روی موتور دیده می شود.

نکته جالب دیگر، شمار بالای خودروهای سفید در ایران است. احتمالا تاثیر تحریم های اقتصادی است و باعث می شود خودروها ارزان تر تمام شود. مردم هم خودروی سفید را بیشتر ترجیح می دهند. خودروی سیاه و قرمز در خیابان کاملا به چشم می آید.

البته از جهاتی خوب است چون در هوای بسیار گرم تهران خودروی سفید خنک تر خواهد بود. آمارهای پلیس نشان می دهد که خودروی سفید به دلیل این که بهتر دیده می شود امن تر است.

بیشتر خودروها ساخت ایران خودرو، سایپا، پژو و رنو است. اما پورشه، بی ام دبلیو و مرسدس بنز هم در محله های بالای شهر دیده می شود.

خودروهای ساخت داخل عمدتا سفید رنگ و کوچک هستند و تعمیرشان ساده تر است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG