لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

سه نهاد حقوق بشری خواستار توقف «جنایات سازمان یافته» تحت عنوان مجازات اعدام در ایران شدند


اعدام در ملاء عام
اعدام در ملاء عام

سه سازمان حقوق بشری به مناسبت دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام خواستار «توقف این جنایات سازمان یافته» از سوی جمهوری اسلامی ایران شدند.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، کمیته بین‌المللی علیه اعدام، و کمپین برای آزادی کارگردان زندانی، سازمان‌های امضا کننده این بیانیه هستند.

این بیانیه پنجشنبه، هشتم مهر در تارنمای «کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی» منتشر شده است.

در بخشی از بیانیه آمده است :«ما همگان را فرا می‌خوانیم‌ که‌ علیه اعدام‌های گسترده در ایران و قتل و آدم‌کشی و شکنجه در زندان‌های ایران بپاخیزند و برای متوقف کردند این جنایات سازمان یافته دولتی، حکومت جنایت‌کار اسلامی را در منگنه و فشار خود قرار دهند.»

بیانیه با اشاره به این که جمهوری اسلامی بیگناهان و زندانیان سیاسی را اعدام می‌کند، تأکید می‌کند که اعدام در ایران تحت حکومت اسلامی، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر «صدبار جنایت‌کارانه‌تر » است.

در بخش دیگری از بیانیه به سایر اقشار جامعه اشاره شده که توسط جمهوری اسلامی اعدام می‌شوند، از جمله بی‌خدایان، همجنسگرایان، زنانی که در برابر خشونت جنسی از خود دفاع می‌کنند، روزنامه‌نگاران، بهائیان که دین و باور دیگری دارند، و مردم معترض که به مخالفت با نظام اسلامی پرداخته‌اند.

این‌ سازمان‌های حقوق بشری با تأکید بر این که اعدام در جمهوری اسلامی به معنای دشمنی با آزادی‌های سیاسی، مدنی، و حقوق پایه‌ای در برپایی اعتراض، تجمع و تحزب و تشکل‌یابی است، نتیجه می‌گیرند که مبارزه علیه اعدام بخشی از مبارزه مردم برای دستیابی به آزادی است.

این سازمان‌ها از همه مردم در ایران و جهان خواسته‌اند که گرامیداشت نوزدهمین سالگرد روز جهانی مبارزه با اعدام، صدای اعتراض خود را علیه رژیمی که حیاتش به اعدام گره خورده است، بلندتر کنند و جلوی این «توحش افسارگسیخته دولتی» را بگیرند.

این بیانیه به عبارت «نه به اعدام، نه به رژیم اعدام در ایران» به پایان می‌رسد.

سازمان عفو بین‌الملل اول اردیهبشت ماه با انتشار گزارشی اعلام کرد در سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۴۸۳ تن در سراسر جهان اعدام شدند، که این پایین‌ترین آمار ثبت‌شده طی ۱۰ سال گذشته بوده است.

با این حال، طبق این گزارش، جمهوری اسلامی ایران با اجرای ۲۴۶ حکم اعدام در سال گذشته میلادی، به تنهایی نیمی از کل اعدام‌های ثبت‌ شده در جهان را به خود اختصاص داده است.

ایالات متحده و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر بارها از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند صدور حکم اعدام را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG