لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

گاردین: ریال ایران به پایین ترین سطح خود رسید، مردم برای خرید دلار تلاش می کنند


هجوم ایرانیان برای خرید دلار و تنزل بی سابقه ارزش ریال عنوان مقاله گاردین چاپ لندن است.گاردین با اشاره با اینکه از آغاز انقلاب و روی کارآمدن جمهوری اسلامی، ارزش ریال دربرابر ارزهای خارجی مدام کاهش یافته است به تلاشهای حکومت ایران در مهاربحران پولی پرداخته و می نویسد اکنون خرید دلار نیز در گرماگرم نارضایتی های سیاسی بسیار دشوار شده است.

گاردین از بیژن خواجه پور اقتصاددان در وین نقل می کند که درگیریهای جناحی در داخل حکومت ایران، رقابت و نبرد قدرت، فشار بر دولت حسن روحانی، و فشار تحریم های دولت ترامپ از عامل های عمده بحران کنونی پولی در ایران است.

گاردین می افزاید رئیس کل بانک مرکزی روز سه شنبه به مجلس احضار شد تا در یک جلسه پرهیاهو به اعتراض های نمایندگان درباره بحران ارز پاسخ بدهد. رئیس بانک مرکزی در آن جلسه اعلام کرد به هر یک از خریدارانی که بانک تشخیص دهد تا ۱۰ هزار یورو ارز فروخته می شود.

گاردین می افزاید بحران ارز سه ماه پس از ناآرامی های دی ماه گذشته روی داده که مردم به نابسامانی های اقتصادی اعتراض داشتند اما اعتراض ها به سرعت جنبه سیاسی پیدا کرد و به ۸۰ شهر کشیده شد. به نوشته گاردین پرزیدنت ترامپ در ماه مه آینده باید درباره تمدید برجام یا خروج ازآن تصمیم بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG