لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

کاهش ارزش ریال پیش از تحریم‌ها


گزارشی مشترک از ارسلان شهلا و لادن ناصری در بلومبرگ

با افزایش نگرانی ها از ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ارزش واحد پول آن کشور در برابر گزندگی تحریم‌های آمریکا، نرخ برابری ریال در برابر دلار باز هم سقوط کرد و باعث شد صرافی‌ها کسب و کار خود را تعطیل کنند.

از روز یکشنبه تا کنون، ریال بیش از ۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است. بسیاری از صرافی‌ها در پشت شیشه هایشان نوشته‌اند خرید و فروش ارز انجام نمی شود.

این بزرگترین نزول دوباره ریال از حدود یک ماه پیش است. در حالی که هنوز تا از سر گرفته شدن تحریم‌های نفتی آمریکا در ۱۳ آبان ماه حدود یک ماه فاصله مانده است، صادارت نفت ایران کاهش یافته است. کاهش ارزش ریال احتمالا فشارها بر دولت حسن روحانی را که از پیش با نارضایی فزاینده از افزایش قیمت ها روبرو بوده، شدت می بخشد.

بانک مرکزی ایران پیشتر با اتخاذ تدابیری در جهت دفاع از ریال گام برداشته بود. دولت روحانی اجازه داده است غیر از واردات کالاهای ضروری و دارو، نرخ مبادله ریال با دلار در بازار تعیین شود. این رویکردی متفاوت نسبت به سیستم قبلی تعیین نرخ رسمی است که مشوق بازار سیاه بود و باعث سودجویی در معاملات صوری می شد.

عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی ایران، روز شنبه گفت که این تدابیر در ایجاد شفافیت در بازار آزاد نقش داشته است و مقامات مصمم هستند از کاهش بیشتر ارزش ریال جلوگیری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG