لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

نتایج یک پژوهش:کاهش میزان شرکت مردم در سالگرد انقلاب بهمن در سال ۱۴۰۱


تصویری از عکس مهسا امینی
تصویری از عکس مهسا امینی

نتایج یک پیمایش آنلاین که توسط پایگاه داده‌های باز ایران در ارتباط با تاثیر اعتراضات سراسری پس از مرگ مهسا امینی انجام گرفته حاکی از کاهش میزان شرکت مردم در مراسم سالگرد انقلاب بهمن ۵۷ است.

بنابر این گزارش ۹۷ درصد از پاسخگویان گفته‌اند که در راهپیمائی بزرگداشت سالگرد انقلاب بهمن در سال ۱۴۰۱ شرکت نکرده اند. ۹ درصد گفته‌اند که تنها یک نفر از اعضای خانواده‌شان در این مراسم شرکت کردند و ۱۴ درصد گفته‌اند که در ۲۲ بهمن در سر دادن شعارهای شبانه علیه حکومت شرکت کرده‌اند.

این جدال همیشگی بر سر میزان شرکت‌کنندگان در این مراسم که تحت عنوان سالگرد پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن برگزار می‌شود امسال بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های دولتی تعداد شرکت‌کنندگان را ۲۱ میلیون نفر اعلام کرده و آن را حمایتی «باشکوه» از حکومت مستقر توصیف کرده‌اند. مخالفان نظام سیاسی ایران نیز با استناد به تعداد محدود شرکت‌کنندگان، آن را نشانه‌ای از فقدان مشروعیت جمهوری اسلامی دانسته‌اند. ارقام و آماری که به علت نبود داده‌ها و شواهد دقیق قابل رد یا تائید نیستند.

پایگاه داده‌های باز ایران با این فراخوان در فضای مجازی تلاش کرده است که با جمع‌آوری مشاهدات و تجربیات کاربران تصویری دقیق‌تر از واکنش مردم نسبت به مراسم سالگرد انقلاب در سال ۱۴۰۱ بدست دهد.

XS
SM
MD
LG